BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Председница фракције зелених у Европском парламенту о номинацији Сноудена за награду Сахарова

Председница фракције зелених у Европском парламенту о номинацији Сноудена за награду Сахарова
16.09.2013. год.


Чини се да је Европски парламент нашао начин да захвали Едварду Сноудену за његову храброст, без обзира што му власти европских земаља одбијају издавање визе. О номинацији Сноудена за награду Сахарова наш дописник Јонатан Каруи је разговарао са председницом фракције зелених у Европском парламенту Ребеком Хармс.

Награда је названа у част совјетског нуклеарног физичара Андреја Сахарова. Мада је он учествовао у разради руске водоничне бомбе, врло брзо је почео да се изјашњава против нуклеарног оружја. Постао је дисидент и правобранилац, користећи своју славу за скретање пажње друштва на проблеме државе. 1975. године добио је Нобелову награду за мир. Европски парламент награђује овом наградом за истакнута достигнућа у сфери људских права. Ребекар Хармс, председница фракције европских зелених говори како се бира добитник награде.

- Међу учесницима Европског парламента сакупљају се потписи, свако може да гласа. затим најчешће испада тако да групе људи које су направиле одређени избор мисле како могу да направе коалицију. Коначну одлуку доноси Комитет за људска права, и ова долука важи и за Европски парламент.

За ЕУ на првом месту стоје права човека и грађанина, ми често скрећемо на њих пажњу јавности. Зато видимо смисао у томе да наградимо Едварда Сноудена макар овом наградом и покажемо колико су важна његова раскринкавања за заштиту европских грађанских права. Али ја бих желела више. Сматрам да је Сноуден требало да добије политички азил у ЕУ.

Према мишљењу Ребеке Хармс, председнице фракције зелених у Европском парламенту, могуће награђивање Едварда Сноудена наградом Сахарова подразумева две ствари:

- Сматрам да је слична награда увек јак показатељ. Показатељ је већ сама номинација за коју се залажу многи чланови парламента. Наравно, ова награда се не може изједначити са пружањем азила, али притисак који се тако врши на европске владе може да их натера да још једном размисле о пружању азила Сноудену.

Али како су чиновници примили номинацију? Они узимају у озбир пристрасан однос према Сноудену од стране истих тих власти?

У сваком случају за номинацију Едварда Сноудена су се заложили многи. Иза тога стоји свест да такве важне звиждаче треба заштитити. Ипак они ризикују своју безбедност када откривају државне тајне.

Свечана додела награде Сахарова ће се одржати 10. децембра у Европском парламенту. Тог дана 1948. године била је усвојена Повеља ЕУ за људска права. Члан 12 у њој гласи: Нико не може да се подвргава произвољном мешању у његов лични и породични живот, прозвољном посезању на неприкосновеност стамбеног простора, тајну преписке или на част и репутацију. Сваки човек има право на заштиту закона од такве интервенције или таквих посезања. Можда ће у 21. веку овом члану бити поклоњено више пажње. И можда ће се људи сетити човека који је помогао да се у ове речи унесе онај смисао којег су оне у наше време достојне.

Јона Каруј,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

На Слобожанском правцу руске трупе су ослободиле скоро половину територије Волчанска. Након што су преузеле контролу над комплексом зграда, предње групе су стигле до порушеног моста у улици Привокзална....


Русија никада није одустала од преговора, за разлику од Кијева, изјавио је изасланик Москве у УН Василиј Небензја

Украјинског лидера, чији је мандат истекао данас, Русија сматра „ратним злочинцем“, изјавио је бивши председник Дмитриј Медведев


Израелски емитер Кан известио је да две зараћене стране нису могле да се сложе око тога како би изгледао „крај рата“


Министар одбране Грант Шапс изјавио је да је то разлог зашто западне нације не обарају руске ракете изнад Украјине


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА