BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Храм Александра Невског освећен у Црној гори

Храм Александра Невског освећен у Црној гори
15.09.2013. год.
Власти ЦГ доводиле затворенике из затвора и говориле да ће онима који сруше цркву смањити казну или пустити на слободу


Црква у част руског свеца освећена је у Црној гори. На прву литургију у цркви Александра Невског на острву Свети Стефан дошли су не само србски архијереји, већ и представници Московске патријаршије. Појава ове цркве за саме Црногорце је право чудо и још више је ојачала пријатељске и духовне везе са Русијом.

Историју цркве Александра Невског у Црној Гори зна скоро сваки становник. Ову цркву изградила је југословенска краљица Марија Карађорђевић, а руском свецу посвећена је због велике краљичине љубави према Русији, њеној култури и духовности. Мала и пријатна црква налазила се на живописном месту, тада још густо насељеном острву Свети Стефан неколико километара од Будве. 1957. године комунистичка влада тадашње Југославије је решила да од острва направи туристичку зону. Црква је била срушена, становници Светог Стефана пресељени, а само острво је постало хотелска зона. Црква би остала само у сећању Црногораца, да није било руског свештеника, архимандрита Илије Ноздрина, сада познатог као духовника патријарха Кирила. О томе је дописнику Гласа Русије говорио један од главних иницијатора обнове цркве, мештанин Милорад Ђурашивић.

- Упознао сам се са старцем Илијом када су ме позвали да га пратим по Црној Гори, покажем му земљу и наше цркве. Једном смо седели на Светом Стефану и испричао сам му да је под нашим ногама некада била црква Александра Невског. Тада је старац Илија рекао да цркву по сваку цену треба обновити. Али мени се чинило да то није могуће – на месту цркве већ је био ресторан, казино и хотел. Али руски свештеник је био чврсто уверен да се за цркву треба борити. Од тада сам почео стално о томе да мислим и решио сам да делујем.

Заједно са другим верницима Милорад је једном тајно прошао на острво и читаве ноћи камен по камен обнављао зид цркве. Тада смо наивно веровали да када виде обновљену цркву, власти ће се умилостивити, осмехује се мушкарац.

- Тада смо градили читаву ноћ. Долазили су људи из разних околних села да нам помажу – из Рафаиловића, Петровића, Режевића. Али када су власти схватиле да не одступамо, довезли су затворенике из затвора и рекли да ће онима који сруше цркву смањити казну и чак пустити их на слободу. Ипак затвореници су бацили своје маљеве у море и нису хтели да руше нашу цркву. Тада су власти позвале Албанце и они су поново срушили оно што смо изградили.

2011. године очајни Црногорци су се обратили за помоћ Русији, коју веома воле и поштују. Руски новинари, међу којима је био и дописник Гласа Русије, посетили су острво и својим чланцима направили медијски бум. И цркву су ипак оставили на миру, а свештеник Синиша Смиљић због свог сна да служи у цркви Александра Невског и због комуницирања са руском штампом био је на годину дана депортован из земље. Моја жртва је била угодна Богу, сматра отац Синиша.

- Тих дана сам Господ је нама управљао и говорио нам шта да радимо. То није била једноставно борба за обнову цркве. То је била и неопходна жртва свих верника кроз коју смо прошли и захваљујући којој се црква ипак појавила. Управо тада смо отворили своје срце Богу и као награду за нашу веру он нам је ипак помогао да успоставимо правду. Осећам велику радост што ће црква поново почети да ради.

Данас је црква Александра Невског потпуно обновљена у свом првобитном историјском изгледу. Истина, службе се овде неће држати често – острво је још зона затворена за локално становништво. За сада постоји договор да без специјалних пропусница на Свети Стефан и у цркву може да се уђе само на велике црквене празнике. За нас је и то велика победа – најважније је да црква постоји и да је жива, а остало ће Господ одлучити, уверени су Црногорци.

Милена Фаустова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Милена Фаустова / "Голос России"/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству


Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација

Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу


Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу

Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Анџеј Дуда је признао да је о том питању разговарао са Вашингтоном


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА