BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Дуг пут ка хемијском разоружању Сирије

Дуг пут ка хемијском разоружању Сирије
13.09.2013. год.


Дамаск је упутио УН потребна документа за припрему споразума о предаји хемијског оружја међународној контроли. Међутим, на путу до реализције овог плана могу се појавити озбиљне препреке чије савладавање ће захтевати заједничке напоре међународне заједнице.

Штампа позивајући се на сопствене изворе објављује детаље руског плана. Све треба да се оствари у неколико етапа – прво се Сирија придружује организацији за забрану хемијског оружја, затим Дамаск декларише места на којима се чува и производи хемијско оружје после чега дозвољава приступ инспекторима. У четвртој фази сиријске власти заједно с инспекторима одлучују ко и како ће уништити хемијско оружје. По мишљењу стручњака из Института за хуманитарно-политичка истраживања Владимира Слатинова,

- План је врло јасан, али свака његова тачка захтева техничку разраду и усаглашавање интереса заинтересованих држава. Управо ту се појављује одређени проблем зато што реализација плана претпоставља висок степен поверења. Ако такав ниво буде постигнут порашће шансе за спровођење овог плана. Ако међу странама не буде поверења, план ће остати под знаком питања.

Уопште, стручњаци прогнозирају компликације због мноштва нових фактора чији степен утицаја на ситуацију се не може тачно предвидети. По мишљењу аналитичара Института за светску економију и међународне односе РАН Виктора Надејина-Рајевског:

- Већина оних који су увучени у сиријски проблем је заинтересована само за то да се свргне Асад. А онда, нека буде шта буде. О последицама су тек недавно почели да размишљају и да схватају да ће се у случају да победи опозиција наћи с исте стране барикада на којој је и «Ал Каида». Треба спречити евентуалне ударе опозиције, зато што она има хемијско оружје. У сваком случају, нама је то јасно. И нема сумње у то да ће опозиција имати довољно одлучности да га примерни. Откривени су планови опозиције о наношењу удара по Израелу. Ове радње треба спречити. У опозицији нико и ни за шта не може да гарантује.

Прилично времена може бити потребно за прегледање најављених 40 складишта, раштрканих на великој територији, истиче британски стручњак за хемијско оружје Ричард Гатри.

- Ови објекти су заиста распоређени на великој територији и због тога их је тешко чувати. Тако да може доћи до саблазни да се оно окупи на неколико ближих места. Одмах се појављују проблеми зато што треба наћи места одговарајућа за дуготрајно чување. Осим тога, ово оружје треба испоручити тако да успут не дође до процуривања. Ипак је то опасно хемијско оружје. И вероватно се ове хемијске резерве неће смети чувати у војним базама (иако је то прво што човеку пада на памет), зато што такво оружје треба чувати на неутралном месту и треба да га чувају неутралне снаге.

Осим очигледних организационих проблема постоје и проблеми технолошког карактера. Главни уредник часописа „Арсенал отаџбине“, члн стручног савета и председник Војно-индустријске комисије Виктор Мураховски подсећа:

- За анулирање штетног дејства хемијског оружја користи се специјална производња. У Русији има таквих полигона. На њима је утилизовано већ на десетине хиљада тона ОМ. А што се тиче Сирије, мислим да нема смисла да се сад гради такав полигон. То је врло скуп подухват. То су високе технологије за које су потребни стручњаци високе класе. Утилизација на територији Сирије је тренутно немогућа.

Дакле, има где да се ликвидира хемијско оружје из Сирије. Друго је питање да ли ће то бити могуће само под условом одрицања од примене оружане силе против Дамаска. А САД се још увек нису одрекле идеје о интервенцији. Док не буду гарантовале да се неће умешати у конфликт питање остаје у ваздуху, а одговорност за могући неуспех у целини и у потпуности пада на плећа америчке администрације.

Сергеј Дуз, 



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба


Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА