BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Да ли је простран „социјални лифт“ Европе?

12.09.2013. год.


Европа или Америка: где се брже напредује по социјалној лествици? Како саопштава интернет-портал ЕУ-Инфотек, у Немачкој већ скоро 30 година изводе се анкетирања међу 24000 учесника такозване Социјално-економске циљне групе – СЕЦП. Састав групе током читавог периода чува се у више или мање непромењеном виду. Једна од главних тема анализе је постојање могућности за људе из више или мање обезбеђених словјеа да доспеју у „социјални лифт“.

И овде социолози проналазе, како им се чини, занимљиву тенденцију. Тачније: без обзира на то што становници континенталне Европе мање верују у перспективу свог напретка, њима то полази за руком чешће, него становницима других региона планете.

Како пише ЕУ-Инфотек, 1995. године социолози Келнског института немачке економије поставили су учесницима групе СЕЦП питање: Да ли верујете да ћете се у наредних 12 година попети бар за један социјани степен од укупно 5? Тада је само 20% сматрало да је могуће да постигну и тако скроман циљ. У пракси своје благостање је успео да побошља 41% анкетираних, при томе 55% њих припадало је категорији најсиромашнијих. У Немачкој и Аустрији, сматрају научници, многи су убеђени да својим снагама не могу да осигурају побољшање свог положаја. Али у реалности дешава се другачије.

У последње 2 године 32,8% становника Аустрије попело се, у складу са социолошком градацијом, за једну степеницу више. То је скоро исто толико колико у САД – 33,4% и више него у Канади. Отприлике исте резултате су показали чак, по речима протала, европски шампиони песимизма – Французи и Немци. Таква је очигледно друштвена клима у Европи која наводи људе да сумњају у сопствене снаге, изводе закључак социолози.

У земљи неограничених могућности, САД, на пример, пише даље ЕУ-Инфотек, 63% анкетираних сматра за главни извор личног успеха упорни рад. У Немачкој у то верује само 50%, а у Француској свега 37%. Само 14% Американаца се узда у срећу и везе, док за то време управо ово сматра главним условом успеха 26% анкетираних Немаца и 35% Француза. Аутори наведених истраживања долазе до закључка да у земљама са снажном централизацијом економије и друштвеног живота људи више рачунају не на себе, већ на помоћ од стране власти, пријатеља, родитеља или просто на случај. А у целини, самтра шеф одељења за стратешке оцене Центра за ситуациону анализу Руске академије наука Сергеј Уткин, све ове дискусије су фактор друштвеног живота.

- Где сте видели друштво које је искључиво оптимистично расположено? – пита се експерт. У друштву плуралистичком, где се све ствари разматрају, увек има основе за забринутост. Људи би хтели да се ситуација развија боље. Посебно у време борбе против последица кризе. Прилично уобичајена слика. то не треба да постане доминанта јавне дискусије.

По мишљењу шефа управа хамбуршке компаније Ото-Груп доктора Михаела Отоа, данас су други услови за примену предузимачке иницијативе.

- Резерве раста су већ исцрпљене, рекао је Ото у радијском интервјуу. У сваком случају, оног безграничног, неосмишљеног, квантитативног раста, који је могао да се види у 19. и 20. веку. Данас је за рас потребан други квалитет. друго предузимаштво, други параметри и циљеви.

Може се очигледно спорити о томе да ли песимизам европљана сузбија раст или одуство последњег улива песимизам. У сваком случају управо ових дана простор јединствене Европе узбуркали су таласи протеста. И управо ових дана Привредна комора Аустрије заједно са ЕУ започиње кампању социјалног партнерства. Да ли ће то Европи додати оптимизма, а „социјалном лифту“ слободног места? Питање је отворено.

Олег Севергин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/torugatoru/сс-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА