BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Свет се сећа жртава фашизма

Свет се сећа жртава фашизма
09.09.2013. год.


Сваке друге недеље у септембру светска јавност обележава Дан сећања на жртве фашизма. Ове године је то 8. септембар. Одлука о успостављању посебног дана жалости и сећања била је усвојена 1962. године. Овај месец није случајно одабран. Управо у септембру је почео Други светски рат, у септембру је он био потпуно завршен.

Савремено друштво мора да памти трагедију и страву фашизма да не би омогућило такве грешке у будућности. Зато Дан сећања на жртве фашизма никада неће престати да буде актуелан, - уверен је потпредседник Центра стратешких комуникација Дмитриј Абзалов.

- Дан давања помена жртвама фашизма је веома важан за многе земље. Његов основни задатак је спречавање евентуалних сличних тенденција у будућности. Човечанство је последњих деценија много учинило да би се то избегло. Овај дан мора да подсети на погубност агресије и једностраних акција, на те жртве, којима води повлађивање агресору.

Ради избављања света од нацистичке и фашистичке идеологије човечанство је својевремено платило сувише високу цену. Десетине милиона цивила и војника било је убијено, умрло од глади и измучено до смрти у концентрационим логорима. Све до сада нису нађени сви злочинци, који су учествовали у идеологији фашизма. Например, око 40 људи, који су извршили ратне злочине, - бивши тамничари једног од најстрашнијих логора смрти Аушвиц или Освенцим, срећно живе и данас. Без обзира на то, што светска јавност чини све могуће да би нашла и осудила злочинце, у савременом свету настаје и обратна тенденција. Последњих година све чешће се може срести «баук фашизма»» у виду неонацистичких структура и покрета, који делују не само у земљама Запада, као што су Аустрија, Бугарска, Мађарска, Немачка, већ и на територији бившег Совјетског Савеза, - сматра шеф фонда Историјска меморија Александар Дјуков.

- Поред ширења таквих расположења у друштву данас настаје и још један проблем – питање спонзорисања тих покрета од стране руководства читавог низа земаља. Например, у земљама Балтије, у Летонији и Естонији званичне власти не само да подржавају одређена неонацистичка расположења, већ и доприносе њиховом развоју. Например, крајем августа ове године у музеју окупације Летоније одржано је предавање руског тобоже историчара Сергеја Веревкина. Тај је човек познат својим антисемитизмом, што не скрива у свом блогу. Ипак га је руководство музеја окупације позвало да одржи предавање само зато, што он у својим иступањима оправдава фашистичке колаборационисте, који су ратовали на страни Хитлера и учествовали у злочинима против становништва.

Нацистички злочини остају непознати за ученике и студенте. То је практично заборављена историја, може да се каже да је преврнута непрочитана страна историје. Док таква ситуација буде трајала, не буде се водио рад с јавношћу и ученицима, док им не буде испричана истина о нацистичким злочинима, проблем раста неонацистичких расположења у нашој земљи неће бити решен.

У свакој земљи, која је учествовала у Другом светском рату, Међународног дана успомене на жртве фашизма уобичајено је укидање разоноде и свечаности. Осим тога, ветерани и друштвене организације посећују споменике и гробља. У неким државама тог дана је уобичајено уређивање безимених, запуштених и братских гробова.

Милена Фаустова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Голос России/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА