BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

УНЕСКО: сиријски културни објекти угрожени

УНЕСКО: сиријски културни објекти угрожени
08.09.2013. год.


Споменици Светске баштине у Сирији могу да нестану због грађанског рата у тој блискоисточној земљи. 6 од њих је недавно укључено од стране УНЕСКО-а у списак обеката, којима прети уништавање.

Међу њима су стари градови у Дамаску и Алепу. Они спадају у најстарије насеобине у свету, које се помињу још у трећем миленију пре наше ере. Због њихове богате историје, која је очувана у виду древних двораца и џамија, Дамаск и Алепо називају културним бисерима Истока. Могао би да нестане и стари град у Босру, који је практично потпуно саграђен од црног базалта. То исто прети и Палмири, једном од најбогатијих градова позне античности, који је био место за претовар за бројне караване, који су пресецали Сиријску пустињу. У списак угрожених објеката спадају такође огромни замци Крак де Шеваље и Калат-Салах Ел-Дин, које су саградили крсташи у Средњем веку ради обезбеђивања свог присуства на Блиском Истоку. Последња тачка на забрињавајућем списку УНЕСКО-а су 40 древних сиријских насеобина из 1. до 6. века.

Генерални директор УНЕСКО-а Ирина Бокова је позвала недавно да се заштите објекти Светске културне баштине у Сирији. Све заинтересоване стране морају да предузму неопходне мере ради спречавања даље штете, која је нанета једној од највреднијих у исламском свету баштина, – изјавила је она и обећала да ће по завршетку конфликта послати специјалну групу експерата ради процене штете.

У каквом се стању налазе сиријски споменици УНЕСКО-а данас, какве кораке предузима међународна организација ради њиховог очувања? О томе је у ексклузивном интервјуу Гласу Русије испричао члан Комитета Светске баштине УНЕСКО-а Карим Хендили.

- Данас је највише пострадао Алепо, који је постао место огорчених борби. Згодан географски положај града, који га је претворио у важан економски и стратешки центар Сирије, у ратно доба му шкоди. Озбиљно је оштећена стара тврђава Алепа, саграђена у 10. веку пре наше ере. Практично је потпуно срушена најстарија на блиском Истоку пијаца Сук ал-Мадина, где се десио јак пожар. Уништен је минарет џамије Омејада – једне од највећих и најстаријих у свету. Према тим примерима може се замислити стање, у којем се налазе остали културни обекти у Сирији. Фотографије, које добијемо из зоне борбених акција, сведоче да је ситуација катастрофална. Када се у Сирији заврши рат, предстоји колосални рад за њихово обнављање. Мора да се каже да нису баш увек крива за рушења бомбардовања и артиљеријска гађања. Данас се у земљи невероватно активирали мародери. Користећи ситуацију, они врше незаконите ископине. Најпопуларније су код њих древне насеобине на северу Сирије. Они без нарочитих проблема продају опљачкано благо у иностранство, јер је због извесних разлога гранична контрола у Сирији данас слаба.

Међутим, ситуација би могла да буде много гора да нису експерти УНЕСКО-а скренули пажњу светске заједнице на тај проблем, истакао је Карим Хендили.

- УНЕСКО је алармирао у вези са споменицима светске баштине у Сирији још 2011. године, од самог почетка конфликта у тој земљи. Стално улажемо напоре да би некако утицали на ситуацију. Између осталог, у фебруару ове године у Јордану је одржан био важан међународни сусрет, који је организовао УНЕСКО, посвећен илегалној продаји предмета културе и уметности од стране месних мародера у суседне земље. У њој су учествовали полицајци високог ранга и цариници из низа земаља тог региона, који су се договорили да ће активирати размену оперативних информација. На молбу УНЕСКО-а тој су се делатности прикључили Интепол, Светска царинска организација, као и утицајни представници тржишта културних вредности. Тај рад се уродио плодом, повремено успевамо да пресретнемо отете са територије Сирије артефакте у различитим деловима света. Недавно, 29. августа, експерти УНЕСКО-а међу којима сам био и ја, срели су се са руководством сиријске Управе древности и музеја. Тај је сусрет омогућио да тачно одредимо, која је помоћ потребна сиријским археолозима. То ће, безусловно, омогућити да се ефикасније бране објекти културне баштине у тој земљи.

На крају интервјуа Карим Хендили је истакао да је списак важних угрожених историјско-културних објеката у Сирији много дужи од 6 споменика на списку УНЕСКО-а.

- На територији Сирије има више од 10 хиљада споменика, који имају огромну вредност са глелдишта историје и науке. Да их очувамо је наш заједнички задатак.

Виктор Чебарушкин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Специјални изасланик Русије у Кабулу изјавио је да Њу Делхи и Москва имају сличне приступе авганистанској кризи


Иста ограничења важе за гледаоце и љубитеље спорта који присуствују Летњим играма у Паризу


Дмитриј Песков је такође високо оценио сарадњу региона Русије и провинција Кине и истакао њен допринос развоју руских територија које се граниче са Кином.


На Русију се неће вршити дипломатски притисак, као што се не може победити на бојном пољу, рекао је председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА