BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Древна резиденција србских патријарха у рукама косовске полиције

28.08.2013. год.


Древну резиденцију србских партијарха сада чува косовска полиција. Манастир Пећка Патријаришија који се од 1999. налазио под заштитом КФОР-а, ових дана опростио се од НАТО трупа – њихову функцију преузеле су на себе посебне јединице косовске полиције за обезбеђење објеката културног и верског наслеђа.

Манастир Пећка Патријаршија који је основан у 13. веку, избегао је судбину многих других светиња на Косову. У савременој историји пострадао је само једном, када је за време „албанског пролећа“  1981. године био спаљен конак и зимска црква, у последњем тренутку пошло је за руком да се спасу вредне рукописне књиге. За време антисрбских погрома 2004. године Пећку Патијаршију нису дирали – и постоји верзија да се то десило зато што је „неприкосновеност“ гарантовао америчом сенатору Џоу Бајдену озлоглашени косовски политичар, бивши командир ОВК Рамуш Харадинај. У сваком случају, манастир као важан духовни центар спрске цивилизације увек може да постане циљ косовских провокатора. Имамо лоше искуство и са КФОР-ом и са косовском полицијом, међутим КФОР је прихватљивије решење, изјавио је за Глас Русије  епископ Липљански Јован.

- На жалост, то је одлука савета НАТО-а, на коју ми нисмо могли да утичемо. Ми смо више пута упозоравали да ситуација није зрела да чување наших светиња преузме косовска полиција. 2004. године када је био погром над србским народом и светињама на Косову и Метохији косовска полиција апсолутно није пружала никакву заштиту, а дешавало се да су поједини припадници активно учествовали у погрому.

Али, НАТО је одлучио другачије. Пре неки месец у Пећку патријаршију је дошао комплетан савет НАТО да нас убеди, упрскос томе што се склањају снаге КФОР од Пећке патријаршије, да је НАТО и даље посвећен томе да чува њу и остале православне српске светиње. Да ли он то заиста спреман и да ли ће он то улогу извршити, то ће тек време показати. Али, ми смо из разумљивих разлога, забринути због овог развоја ситуације.

Случај неодговорног понашања косовских полицијаца који штите објекте религиозног наслеђа Косва фиксирани су много пута. Да оставимо по страни питање да ли је ова неодговорност намерна или не, само наведио пример косовског женског манастира Девич. Манастир има своју шуму и земљу, мада после оскрвнућа и пљачке 1999. године, а затим и тоталног уништавања манастира 2004. године, монахиње практично не ризикују да се баве пољопривредом. Очигледно зато што после спаљивања Девича 2004. године КФОР је решио да више не штити земљу, концентрисавши се само на грађевине самог манастира. А пре годину и по НАТО су сменили косовски полицајци. Говори игуманија манастира Девич Анастасија: (За обезбеђени снимак изражавамо захвалност главном уреднику Хвосно Радија Вуксану Гојковићу)

- Сада нас обезбеђује косовска полиција, поред које не само што се сече шума, него се радницима, произвођачима грађевинских радова у манастиру, поред самог оградног зида односи опрема и материјал преко ноћи. То се често дешава, они су се жалили полицији, али… Ми никада нисмо могли имати поверења у локалну полицију, зато што знамо како је било и пре рата и конфликта. Полиција ни тада није реаговала.

Међутим, процес предаје функције заштите светиња који је започео 2010. године постепено се ближи логичном завршетку. Последњи манастир под заштитом НАТО-а су Високи Дечани. Од 1999. године, тачније од тренутка доласка снага Алијансе у покрајину, он је четири пута подвргнут нападу, на пример 2007. године поред манастира је експлодирала мина из минобацача. Одговорност нико није сносио. Последња „мирна“ акција протеста одржана је у фебруару 2013. године, када је група грађана покушала да обеси на зидове манастира плакате "Манастир је наш, даље руке од албанске територије" и "Манастир је вредност нашег културног наслеђа". Провокаторе није збунила чињеница што је манастир у 14. веку основао србски краљ Стефан Урош Трећи.

Тимур Блохин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ru.wikipedia.org/ Vanjagenije/cc-by-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА