BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Каирски затвор „Тора“: мењамо Мубарака за исламисте

Каирски затвор „Тора“: мењамо Мубарака за исламисте
25.08.2013. год.


Петак који су Браћа муслимани објавили као „петак милиона мученика“ прошао је зачуђујуће спокојно. На улицама није било ни милона, чак ни стотина хиљада присталица исламиста. Биле су виђене одвојене групе у неколико градова Египта, али то је било далеко од „уличних борби“ од претходне недеље које су однеле готово хиљаду живота.

Најупечатљивији догађај од прошле недеље у Египту је ослобађање из затвора бившег египатског председника Хоснија Мубарака. „Фараон“, како су га звали египћани, био је 22.августа премештен у војну болницу „Мади“ и стављен под „кућни притвор“.

У Египту је свима јасно да је ослобађање 85-годишњег Мубарака- заправо наклон војсци коју је он током своје владавине и саздао у овом облику каква је она данас. Неки либерални политичари чак и говоре о томе да се у Египту одвија повратак старог режима.

Мубарака су ухапсили током „револуције“ 2011.године. Иза решетака он је провео укупо 2 и по године. У среду, 21.августа, бившем председнику је укинута и последња тачка оптужнице за корупцију. Његови адвокати су доказали да Мубарак није крив.

Бивши официр ваздухопловних снага је владао Египтом од 1981. до 2011.године. Њему још предстоји и доказивање невиности по оптужбама да је наредио да се пуца на демонстранте у јануару 2011.године. Саслушање ће бити одржано 25.августа. Политички, Мубарак је већ потпуно „мумифициран“ и нико не очекује његов повратак на егитаску политичку сцену.

Али „Тора“ се не празни. Казамати овог затвора буквално се свакодневно пуне новим ухапшеним члановима исламистичког покрета Браћа муслимани. Но, овај покрет ће преживети репресије, јер још од свог оснивања 1928.године, Браћа муслимани фактички живе у условима перманентних репресија, каже Андреј Коротаев, аналитичар Института оријенталистике РАН:

- Један од руководилаца Браће муслимана недавно је приметио: наша организација се већ 86 година развија под сталним притиском. Ми смо већ навикли да радимо у таквим условима. То је наша једина животна околина. Није потпуно јасна позиција војних власти, која је одлучила да проблем решава силом. То није пошло за руком својевремено ни Насеру а ни Мубараку, зашто они мисле да ће они успети у томе?

У самом Еигпту и у иностранству, руководство земље је читаве недеље покушавало да примењује мере, како рат не би водило „на неколико фронтова“. Прелазној влади Хазема Беблавија пошло је за руком да добије подршку краља Саудијске Арабије, који је већ затражио да све стране престану да се мешају у унутрашња питања Египта. У Каиру овај корак тумаче као својевремни демарш из далеке 1973.године, када је краљ Фејсал опоменуо и уплашио Запад „нафтним ембаргом“ у време када се разбуктавао арапско-израелски рат. И одржао је реч. А шеф дипломатије „нафтне монархије“ принц Сауд Фејсал је рекао да ће земље Персијдког залива компрензирати све евентуалне губитке и штете Египта, у случају да САД и ЕУ престану да испоручују економску помоћ.

Окретање ка Саудијској Арабији, у принципу је јасно, као и љутња на Запад, сматра Константнин Труевцев – аналитичар са руске „Више школе економије“ :

- Египатска војска током последњих 30-так година сматрала је себе савршено прозападно оријентисаном. И то, што је сад са стране Запада видела оштре критике на рачун њихових дејстава, није могло, а да не изазове негативну реакцију.

ЕУ је већ решила да престане са слањем војне помоћи Египту која износи око 300 милиона евра годишње. Али, економска подршка остаје на снази. Војна помоћ САД износи 1 милијарду и 300 милиона долара годишње, плус још више од 200милиона у виду хуманитарне помоћи. Ове су суме спреми да компензују богати суседи Египта са Саудијског полусотрва.

На крају крајева, неки руски експерти сматрају, у политичкој оријентацији Египта све више новац одлучује, обзиром да је економија у земљи фараона толико поткопана, да без спољне помоћи, Египат просто не може издржати.

За крај навешћемо оцене Сергеја Демиденка експерта Института стратешких процена и анализа, да би нова власт у Египту требало брзо да се консолидује и издржи до следећих избора. Ипак, очекивати да ће Саудијска Арабија издржавати 80 милиона становника Египта, благо говорећи, не стоји.

Андреј Федјашин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Голос России/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...


Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама

Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник


Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...

Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Posle veoma brzog razvoja LLM modela veštačke inteligencije (Large Language Model) u toku prošle godine, mnoge kompanije koje stoje iza ovoh softvera morale su da uvedu brojne promene.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА