BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Од хладних ратова ка девизним

Од хладних ратова ка девизним
25.08.2013. год.


Када сам први пут чуо за девизне ратове, никакве друге асоцијације осим добре фантастичне књиге Роберта Асприна Хладни финансијски ратови нису ми пале на памет. Ипак валутни ратови данас нису из области фантастике. Ови ратови, неприметни за обичне грађане, не прекидају се већ неколико година.

Шта је то девизни рат?

Добро је познато и свима јасно да се курс било које националне валуте формира у односу према другим и на основу тржишних механизама. Има оних који желе да купе валуту, има оних који желе да је продају. Постоји Централна банка која планира динамику курса националне валуте и изједначава колебања, купујући и продавајући валуту у случају локалних промена курса, изазваних текућим променама.

Ако држава започне девизни рат, она руши курс националне, своје валуте. У односу на неку другу конкретну или у односу на све одједном – зависи од циља специјалне операције. Курс се руши просто: на тржиште се избацује слободни (јефтин) новац и фактички се дешава девалвација националне валуте (између осталог други назив девизних ратова је конкуретна девалвација).

Национална валута појефтињује – расте извоз продукције (он постаје много повољнији него раније). Паралелно пада увоз – страна роба поскупљује. Дешава се замена увозне робе домаћом, расте потражња за унутрашњом продукцијом, значи, оживљава национална економија. Сви унутар земље су срећни.

Што се, наравно, не може рећи о онима поритв којих је девизни рат усмерен. За њих се затварају могућности извоза робе – њихова роба у границама рођене државе постаје превише супа, погоршава се економска ситуација... И слично.

Први пут о савременим девизним ратовима почело је да се говори 2010. године, анализирајући антикризне мере које државе предузимају после почетка глобалне економске кризе 2008. године. Прво су се према њима односили прилично неозбиљно – мало ли шта аналитичарима може да се учини. Затим су проблем признали.

Савремени валутни систем – Јамајски – заснован је на принципу слободне конвертације валуте и на сталном колебању курсева. Раније на међународном девизном тржишту владале су САД. За време важења Бретон-вудског споразума од 1944. до 1978. године амерички долар поред злата уопште је био један од видова светског новца. Цена долара је била строго везана за злато. Сада је златни стандард званично укинут. Формално на тржишту је равноправност. Ипак стална емисија Федералног резервног система САД доводила је до тога да је де-факто америчка валута најповољније срдство обрачунавања – САД су највећа светска привреда, највећи финансијски центар и највећи светски инвеститор истовремено. Фактички САД током дугих година водиле су девизни рат против читавог осталог света. И водиле су успешно.

Данас на тржишту много је земаља које ратују, између осталог скоро сви чланови Г-20. Неко води локалне, неко глобалне девизне ратове. Тек тако да се зауставе оне не могу или не желе. За САД стално је укључена машина за штампање новца – то је нормална ситуација последњих деценија, на концепцији његог сталног рада изграђен је систем благостања америчке економије.

Пред Русијом која сада председава Г-20 задатак је јасан: испунити смисленом тему девизних ратова, разрадити аргументе, навести доказе, наћи присталице и партнере који су спремни да подрже руски став. И да не обраћају пажњу на оне негативне моменте, а често просто измишљотине, које долазе са свих страна.

Кирил Савицвки,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне

Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници

Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова


Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА