BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Бриселске препоне за мађарску сланину

Бриселске препоне за мађарску сланину
22.08.2013. год.


Мађарски економисти позивају на узбуну. Ступање земље 2004. у ЕУ уместо финансијских бонуса донело је националној економији растуће губитке. Власти земље су приморане да штите интересе сопственог произвођача невиђено строгим протекционистичким мерама.

Изгледа да ће се конфронтација Будимпеште и Брисела само усијавати. И Мађарску у растућем конфликту могу да подрже њени суседи из источноевропског регина. Све до краја 80-их година Мађарска је заслужно била лидер региона Централне и Источне Европе у развоју пољопривреде. Распад система СЕВ-а разорио је овакав модел. Ново руководство Мађарске у потрази за новим тржиштима се окренуло Западу, где се у то време активно градио систем европске интеграције са заједничким тржиштем, производним нормама и чак једниственом валутом.

Ипак није пошло за руком да се безболно промени вектор. Изгубивши између осталог снагу политичке коњуктуре, истично тржиште, Мађарска није могла да освоји позиције у систему ЕУ.

Са сличним проблемима се суочава не само Мађарска, већ и друге земље Централне и Источне Европе, фактички лишене после ступања у ЕУ економске самосталности, сопствене индустрије и пољопривреде, традиционалних тришта за пласман. То је још један аргумент у корист свестраног преосмишљавања нагомиланог искуства међусобних односа како са Русијом, тако и са ЕУ, подвукао је у разговору за Глас Русије директор Института за славистику РАН Константин Никифоров.

- Ја, наравно, сумњам да се сви Мађари придржавају такве тачке гледишта. Али слична опција у мађарском јавном мњењу несумњиво постоји. Дошло је време да се замисли на тему шта се десило пре 2 децније и шта су нам свима донеле те године. У Русији ми о томе мислимо – јер Русија је део региона који се зове „бивша“ Источна Европа.

Актуелном премијеру Мађарске Виктору Орбану припадају лепе речи: Европи је потребна Русија. Пре или касније, пре раније него касније, нама ће бити потребан стратешки савез са Москвом. Управо у путевима оваквог савеза може да лежи спас националних економија држава источноевропског региона.

Петар Искендеров,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Систем вредности који доминира Западом је „донео хаос“, сматра мађарски премијер


Високи званичник те милитантне групе изјавио је да ће се она претворити у чисто политичку странку ако Палестинци добију своју државу

ЕУ мора да докаже да није вазал Сједињених Држава, изјавио је француски председник у уводном говору


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће


Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА