BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Компанији Росњефт дозвољено учешће на тендеру за освајање Nasiriya у Ираку

Компанији Росњефт дозвољено учешће на тендеру за освајање Nasiriya у Ираку
20.08.2013. год.


Росњефт се креће ка Ираку. Руска компанија је прошла квалификације за учешће у тендеру за разраду пројекта Nasiriya. Росњефт може да претендује на експлоатацију и прераду нафте на југу земље. Највероватнији партнер Руса у ирачком пројекту је, како сматрају стручњаци, кинеска национална петрохемијска корпорација CNPC, која такође учествује у тендеру.

Росњефт је трећа руска компанија која је добила право учешћа на тендеру. Пројекат Nasiriya претпоставља освајање нафтног налазишта на југу Ирака и изградњу највеће рафинерије нафте у земљи. На пролеће квалификацију је прошла Зарубежњефт и Лукојл, који већ неколико година ради у републици. Коментарише директор Института за националну енергетику Сергеј Правосудов.

- Још од совјетског доба наша земља активно сарађује са Ираком, између осталог у сфери експлоатације нафте. Ни за кога није тајна да су тамо велике резерве нафте. Ирак је један од лидера по резервама. При томе нафта је тамо прилично јефтина и прилично доброг квалитета. То је врло лак комад, зато многи на њега претендују. Ирак поздрвља инвеститоре и радо ради са страним компанијама, за разлику од других земаља Блиског Истока.

Осим руских компанија у тендеру учествује још 9 страних. Међу њима је кинеска CNPC, француске Maurel & PromиTotal, као и индијска ONGC. При томе многим комапнијама, за разлику од компаније Росњефт, дозвољено је да учествују само у једном од два дела конкурса – или у преради нафте, или у вађењу. Конкурс за учешће у пројекту Nasiriya ирачке власти су објавиле 2012. године у новембру, а уговор са победником ће бити склопљен до краја наредне године. Резерве налазишта се процењују на 586 милиона тона нафте, а капацитет будуће рафинерије треба да изнесе 14 милиона тона нафте годишње. О својој намери да учествује у пројекту Росњефт је изјавила у априлу у току посете председника државне компаније Игора Сечина Ираку. Росњефт тражи занимљиве пројекте по читавом свету, а у Ираку они су прилично перспективни, истиче Директор аналитичког одељења комапније Алпари Александар Разувајев.

- То је диверзификација бизниса са тачке гледишта стратегије компаније Росњефт. Уз то треба имати у виду да су војно-политички ризици сада у Ираку не тако велики као раније. А цена производње нафте је ниска. Она зависи од налазишта, али у већини региона то је око долар за барел нафте.

Ирачке власти покушавају већ четири године да привуку стране нафтне комапније у пројекат Nasiriya. Како сматрају експерти, то је везано за чинњеицу да су стране компаније опрезне због нејасне политичке ситуације у земљи. Победних тендера неће сам да ризикује, већ ће тражити партнера за заједнички рад. И Росњефт ће у случају победе поступити исто.

Највероватнији партнер комапније Росњефт у Ираку је, сматрају експерти, кинеска компанија CNPC. Могуће формирање такве алијансе аналитичари повезују са великим обавезама државне компаније за испоруке нафте и Кину. Крајем јуна Росњефт и CNPC договориле су се о испорукама нафте у обиму од 365 милиона тона. У плановима руске компаније је да увећа испоруке сирове нафте у Кину до 50 милиона тона годишње. Зато сарадња са CNPC са једне стране ће доприносити реализацији уговора компаније Росњефт, а са друге гарантоваће пласман нафте са ирачког налазишта.

Татјана Голованова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА