BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Тихи океан: наставак трагања

Тихи океан: наставак трагања
18.08.2013. год.


Руска Тихоокеанска флота наставља сезону обуке: у још једном у низу маневара ангажовано је преко 50 борбених бродова, подморница, моторних чамаца и помоћних бродова, преко 20 авиона и хеликоптера. Активизација Русије на Далеком истоку само истиче значај овог региона, у којем данас своје снаге повећавају сви главни играчи.

Од одбране Курила ка борби с ловокрадицама

Припрема за одбрану Курилских острва од евентуалног напада од стране Јапана је традиционално једна од главних „тема обуке“ Тихоокеанске флоте. Међутим, острва нису драгоцена за Русију само сама по себи, већ и због мноштва ресурса које Русија контролише у својој искључивој економској зони. И воде које запљускују Курилски низ острва представљају веома значајан део ове територије.

Недозвољени риболов, крађа рибе, пре свега вредних врста крабе и других становника мора, представља једну од најтежих и сталних претњи по националну безбедност. Групација пограничне авијације морских јединица ФСБ на Далеком истоку, сама по себи највећа у Русији, чини јако много тога у борби против недозвољеног риболова. Међутим, због размера претње у овом задатку понекад морају бити ангажоване и снаге Министарства одбране – и данас се на обуци увежбава оваква сарадња.

Размере недозвољеног улова рибе и морских плодова који на Далеком истоку достижу 600-700 милиона долара годишње, заједно с грубим кршењима правила лова приморавају на то да се говори не само о економској штети, већ и о потенцијалној опасности од поремећаја еколошке равнотеже и наглог смањења биолошких ресурса у локалним водама у видљивој перспективи. У таквој ситуацији успостављање сарадње између надлештава силе у овој борби можемо само да поздравимо.

У суштини, данас ситуација на Далеком истоку делимично подсећа на стање из 20-30-их година прошлог века кад су користећи недовољност совјетских поморских пограничних снага суседи СССР у региону неконтролисано ловили рибу у совјетском приобаљу. После распада СССР могућности Русије у погледу контроле над великом акваторијом од Сахалина до Камчатке су се такође смањиле, што је довело до одговарајућих последица.

Ситуација се постепено мења – успостављање система контроле и побољшавање опремљености пограничних поморских јединица омогућило је да се смањи обим незаконитог лова, који је средином 2000-их премашивао 2 милијарде долара годишње. Међутим, ситуација се ни из далека није нормализовала.

Између Камчатке и Никарагве

Активност Русије на Тихом океану се не ограничава само сопственим водама. 16. августа је завршена посета Никарагви руске ракетне крстарице „Москва“ Црноморске флоте. Крстарица је упловила у луку Коринго на тихоокеанском приобаљу Никарагве, где је посада учествовала у паради у част 33. годишњице оснивања никарагванске флоте. Упловљавање у Коринто је значајна илустрација активизације Русије у океанској зони – бродови Црноморске флоте одавно нису посећивали источни део Тихог океана.

Оперативно маневрисање и стална спремност на брзо пребацивање јединица и појединих бродова у потребан рејон су од критичне важности за Русију, чије су поморске снаге разбацане на четири изолована театра војних дејстава, не рачунајући затворено Каспијско језеро. Брз прелазак „Москве“ из Црног мора у Мексички залив са свраћањем на Кубу, а затим долазак у Никарагву, говоре о могућности да се у случају потребе Тихоокеанска флота оперативно допуни снагама европских флота РФ – Црноморске, Балтичке и Северне. Прелазак је могућ у неколико различитих праваца – Северним морским путем или с југа кроз Средоземно море и Индијски океан, напокон и преко Атлантика и кроз Панамски канал.

У комбинацији с појачавањем већ постојеће групације на Далеком истоку пракса оваквог дислоцирања показује спремност Русије да у случају потребе ради заштите својих политичких и економских интереса на Далеком истоку примени све доступне снаге. И ова спремност је најбоља гаранција безбедности.

Илија Крамник,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА