BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Третјаковка: и дуже од века траје дан отворених врата

Третјаковка: и дуже од века траје дан отворених врата
16.08.2013. год.


Позната уметничка колекција Русије – московска Третјаковска галерија слави знаменити датум: 15. август 1893. године, пре тачно 120 година омиљени музеј становника Русије први пут је отворио своја врата за посетиоце. Данас преко милион људи сваке године посети сале Третјаковске галерије – у зграду са свечаном фасадом као „од медењака“, која се налази у центру главног града, у старинском рејону Замоскворечја.

Третјаковска галерија је први музеј националне уметности у Русији и њена популарност је заиста легендарна. Главна блага су радови класика руске сликарске школе XIX века. Ове слике – Васњецова и Шишкина, Сурикова и Рјепина, Крамског и Левитана – улазе у живот руског човека од детињства: кроз репродукције у школским уџбеницима, књижевно-уметничке часописе, па чак и бомбоњере. Оне су се увек доживљавале као највреднији део државног наслеђа. Међутим, Третјаковска галерија је постала државна тек 1918. године. До тада је била друштвена својина града, а у прво време – приватна колекција познатих мецена, трговаца Павела и Сергеја Третјакова. Годину дана пре званичног отварања музеја Павел Третјаков је на поклон Москви предао 2.000 дела сликарства. Истина, уз завештање које је затим оставио, било је дописано: „сматрам непожељним да уметничку галерију допуњују нови предмети“. Водећи сарадник музеја Лидија Јовљева каже:

- Биле су велике дебате у великој Московској градској думи – шта да се ради: да ли да се завештање Третјакова прихвати или не? И тада је донета компромисна одлука: све што је стекао Третјаков треба оставити у неприкоснвеном стању, односно на известан начин треба конзервирати његову експозицију. Ипак, ова допуна завештања се може превладати и Третјаковска галерија се може развијати као музеј који одражава поступни ток развоја домаће уметности.

Данас колекција Третјаковске галерије броји преко 100.000 експоната. Једне у њој занима староруска уметност – иконе XII-XVI век, друге – ремек-дела руског портретног сликарства из XVIII века или платна уметника из XIX која је толико ценио Павел Третјаков. Трећи више воле уметност руске авангарде с почетка ХХ века и радове савремених уметника. Овде су представљени апсолутно сви периоди руске уметности и да би се човек упознао с њима треба да обиђе седам филијала Третјаковске галерије. Међутим, и сам музеј иде у сусрет гледаоцу – буквално излази на улице града. Није прва година да галерија репродукције својих раритета излаже на зидовима зграда и огромним рекламним паноима у историјском центру Москве. Један од њених најнеобичнијих пројеката је приказивање слика у 3D-формату на једном од московских аеродрома. А најодлучнији корак према милионима људи, и то у целом свету, представља учествовање Третјаковке у интерактивном пројекту „Уметност“ који је покренуо интернет-гигант Google. Овим поводом директор Третјаковске галерије Ирина Лебедева у интервјуу за „Глас Русије“ каже:

- Овакве ствари уопште не сматрамо за предлог гледаоцима да не посећују музеј. Наш задатак је да привучемо поглед гледаоца, да привучемо његову пажњу, да га наведемо да више сазна о делу и уметнику како би дошавши у Третјаковску галерију емотивно општио са сликама, захваљујући бољој информисаности и томе што више зна о историји уметности и о музеју.

Данас је Третјаковска галерија један од сталних учесника у међународном културном животу. Међу њеним партнерима су најпознатији музеји Европе, Јапана и САД. Притом Третјаковска галерија не излаже само своје експонате на иностране изложбе, већ и прима „госте“ из многих земаља. Тако је, 120 година од отварања, планирано да се овде одржи неколико међународних изложби. Следећа ће бити посвећена светски познатој представници руске авангарде – уметници Наталији Гончаровој.

Олга Бугрова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Голос России/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА