BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Суд БиХ - квази творевина која не познаје основна правна начела, осуђује Србе и троши паре

Суд БиХ - квази творевина која не познаје основна правна начела, осуђује Србе и троши паре
08.08.2013. год.


Суд Босне и Херцеговине је основан одлуком Виског представника у БиХ Волфганга Петрича 08.05.2002. године. Функција Високог представника је неприкосновена ауторитарна власт која не одговара никоме, а личност која врши ту функцију у стварности има неограничена овлаштења у свим сегментима друштевно-политичког живота чијим се одлукама морају све државне институције покоравати.

На оспорене одлуке, творевине Волфганга Петрича, односно Суда БиХ, једногласном одлуком седамнаест судија Великог већа Европског суда за људска права прихваћена је апелација Абдулахима Мектоуфа и Горана Дамјановића против БиХ. Они су се жалили на ретроактивну примену Кривичног закона БиХ из 2003. године по којем их је Суд Бих правоснажно осудио на затворске казне за кривично дело ратног злочина почињеног од 1992. до 1995. године.

Подсетимо да је један од основних правних постулата кривичног права тај да се искључиво суди по закону који је важио у време извршења кривичног дела, а новији закон се може применити само у случају да је повољнији по извршиоца кривичног дела.

Кривични закон БиХ из 2003. године је строжији од Кривичног закона СФР Југославије из 1976. године који је био на снази у време извршења кривичног дела.

Председник Европског суда за Људска правa, Дин Шпилман а је саопштио: Суд је једногласно установио да је било кршења члана 7. Конвенције.

Суд је утврдио да Мектоуфу и Дамјановићу нису били доступни сви правни механизми заштите од изрицања теже казне. БиХ им мора исплатити по 10.000 евра на име трошкова поступка. Горан Дамјановић издржава 11-огодишњу затворску казну. Одбрана је најавила обнову поступка. Из Суда БиХ су саопштили да ослуком суда у Стразбуру нису укинуте правоснажне пресуде у предметима Мактоуф и Дамјановић и да одлука не утиче на остале пресуде суда БиХ. У Републици Србској је став да је одлука суда у Стразбуру потврда да Суд БиХ није имао право да осуђеним за ратни злочин суди ретроактивно по Кривичном закону БиХ из 2003. године. Председник Републике Српске је потврдио политичку борбу против Суда БиХ:

- У сваком случају ће то оснажити нашу даљу политичку борбу против Суда и Тужилаштва БиХ који су наметнути од стране високих представника и изван су дејстонске и уставне структуре БиХ.

Република Србска у дијалогу са Европском комисијом инсистира на решавању питања погрешне примене Кривичног закона БиХ, а одговорни у БиХ правосуђу треба да поднесу оставке, а поред свих председница Суда БиХ Мелџида Кресо.

Ова пресуда је шамар правосуђу БиХ, истакао је Председник Народне скупштине РС Игор Радојчић:

- Повреда члана 7. Европске конвенције за људска права је изузетно ретка у пракси Европског суда и представља директан шамар Суду БиХ, Уставном суду БиХ и правосуђу БиХ за све оно што су радили у протеклих десетак година.

Према извештају о процесуирању ратних злочина који је објавила Влада Републике Српске, Срби су осуђени на више од 1170 година затвора, док су муслимани и Хрвати осуђени заједно на 325 година затвора.

Правни експерт и декан Правног факултета Витомир Поповић је између осталог истакао:

- Ја сам у то време радио као Омбдуцман БиХ у предмету Мектоуф и стао сам на становиште да постоје повреде члана 7. Европске конвенције, односно да Суд БиХ може да примијени само бивши југословенски закон који је био на снази у време извршења кривичног дела. То је изазвало жестоке реакције у јавности, а видели смо, суд у Стразбуру је донео јеногласну одлуку јер је утврдио кршење људских права. Такође, мало је пресуда које се односе на све случајеве, односно практично их и нема. Ова пресуда се тиче само Мектоуфа и Дамјановића и сви остали који сматрају да су њихова права повређена у смислу члана 7. морају поднети захтев суду у Стразбуру. Постоји обавеза исцрпљивања правних лекова у домаћем законодавству, али имајући у виду чињеницу да је Суд БиХ стао на становиште да не примењује закон који је био на снази у време извршења кривичног дела, као и чињеницу да и Уставни суд одбија апелацију, може се сматрати да постоје неделотворни правни лекови и постоје услови за директно обраћање суду у Стразбуру. Од оснивања Суда БиХ постоји одређени број судија који на све могуће начине покушавају, бар када су Срби у питању изрекну што већи број затворских казни и на тај начин промене карактер рата. Наравно то иде у смислу приказивања Републике Српске као "геноцидне творевине", што наравно није успело пред Међународним судом у Хагу. То је оно што се може видети код Уставног суда БиХ, али код Суда БиХ на то не треба да обраћамо пажњу обзиром да највиши правни стандарди говоре супротно.

Они не могу да одлучују о Републици Србској, јер је Република Србска држава која је настала распадом бивше југословенске републике БиХ. Она сада заједно са Федерацијом БиХ чини ту нову дејтонску БиХ. Они који се у Сарајеву залажу за укидање Републике Српске морају да схвате да уколико нема Републике Српске нема ни БиХ”, поручио је декан Правног факултета у Бањалуци Витомир Поповић.

Последице оваквих одлука квази судова су и те да ће се покренути и одштетни захтеви за накнаду штете у којима ће оштећени тражити вишемилионске штете, а које ће наравно због "савесног" рада судова платити грађани Републике Српске и Федерације БиХ.

Вања Савићевић,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер

НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници


Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова

Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


За разлику од Запада, Москва никада неће „укинути“ ниједну страну културу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА