Почетна страница > Новости

Србија првак Европе у фудбалу

02.08.2013. год.
Љубинко Друловић одвео је ученике на кров Европе

Србија је првак Европе у фудбалу! Није првоаприлска шала, нити афоризам, дочекали смо да се после многих других спортова "тробојка" на највишем јарболу заори на фудбалском турниру! Када се говорило да је "лоптање" код нас на умору, да се спас не види, омладинци су пронели лучу кроз тај тунел, попут Прометеја украли пламен и попели се на врх Олимпа. Изабраници селектора Љубинка Друловића победом над Француском на шампионату континента у Литванији постали су прваци Европе - 1:0 (0:0).

Гол одлуке, који ће дуго памтити, који ће носити кроз наставак надамо се једнако успешне каријере, постигао је Андрија Луковић у 57. минуту. Он је отворио првенство поготком против Турске, за први тријумф, он је спустио завесу, повео "орлиће" на највиши степеник победничког постоља, право до пехара.

Пре 26 година славили смо "Златне Чилеанце", момке који су 1987. постали прваци света. Синоћ су у историју ушли "Златни Литванци", србска фудбалска будућност, која ће, ваљда у неким бољим, мирнијим, срећнијим временима пред нама успети оно што силом разједињени "Чилеанци" нису - да завладају планетом.

Није неверица само што је Србија првак Европе у фудбалу. Још је невероватнији пут који су "орлићи" прошли, од "ружног пачета", које је једва прошло квалификације, до овог величанственог "лабуда", који је најлепшу игру оставио за велику сцену. На свакој утакмици су постигли бар по гол, ниједном нису изгубили, чак ни небитну утакмицу са Француском у групи.

Невероватна ментална снага, жеља, карактер који је усадио селектор Љубинко Друловић, као да је немачки, а не португалски фудбалски ђак, одвела их је на трон. И вреди истаћи најбољег међу најбољима од мајстора на терену, Александра Митровића, асистента за победнички гол, који је на свакој утакмици "гинуо" за екипу, стварао и постизао поготке, а синоћ у 90 минуту стизао и да затвори одбрану до корнер линије.

Имала је Француска своје шансе да прва поведе и касније да изједначи, али било их је мало, недовољно, па је на крају и она уписана у тефтер оборених фаворита. Рабио, Марсиал, Бензиа, остали су у неверици да гледају радовање "орлића", који су били спремни за славље, спремили мајице са специјалним поздравима и песмом са разгласа - "Не може нам нико ништа!"

Утакмица је више била неизвесна, него атрактивна за гледање. Играло се тврдо, уз много борбе, великог респекта према ривалу, самим тим и са мало прилика за гол. У првом полувремену две најбоље су пропустили Жан за Француску и Митровић за Србију.

Наставак је донео мало више ватре, коју је распламсао Андрија Луковић голом у 57. минуту. Изборио се Александар Митровић за позицију, одиграо повратну лопту право на ногу захукталог Луковића, којем срце није заиграло – 1:0. Налети "триколора" после тога нису више вредни помена. Маестрални Предраг Рајковић је све одбранио, све лопте покупио, затворио све прилазе голу.

Крај, неверица и радост до неба. Тихи стратег Љубинко Друловић одвео је ученике на кров Европе. Србија шампион континента у фудбалу! Како невероватно звучи...

СРБИЈА - ФРАНЦУСКА 1:0 (0:0)

СТРЕЛЦИ: Луковић у 57. минуту. Стадион: "Маријампоље". Гледалаца: 5.000. Судија: Алексеј Кулбаков (Белорусија) 7. Жути картони: Вељковић (Србија), Азуни, Бензиа, Рабио (Француска).

СРБИЈА: Рајковић 8, Голубовић 7,5, Вељковић 7,5, Филиповић 7,5, Антић 7, Максимовић 7,5, Милинковић-Савић 7,5, Павловски 7,5, Ђурђевић 7 (од 87. Ожеговић -), Луковић 8 (од 68. Мелег 7), Митровић 8.

ФРАНЦУСКА: Бонардо 7, Икоко 7, Конте 6,5, Лапорт 6, Мореира 6, Уно 6,5 (од 76. Гбамин -), Азуни 6, Рабио 7, Жан 6,5 (од 66. Нангис 6,5), Марсиал 7 (од 56. Родригез 7), Бензиа 7.
ИГРАЧ утакмице: Александар Митровић (Србија).