BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија ће појачати експанзију на тржишту хелијума

Русија ће појачати експанзију на тржишту хелијума
01.08.2013. год.


Компанија „Газпром“ планира да у својој фабрици у Оренбуршкој облсти уведе у експлоатацију моћан уређај за компримовање хелијума. Реализација овог, као и других пројеката, учврстиће позиције Русије на светском тржишту и омогућиће јој да уђе међу лидере у извозу стратешких сировина.

Потражња за хелијумом, или како се још назива, „сунчаним гасом“, у свету нагло расте. Ради се о томе што је сфера његове примене необично широка. Он се користи приликом топљења, сечења и варења метала, у медицини, приликом производње оптичких влакана и полупроводника, у ракетној техници. Ситуацију на светском тржишту хелијума не одређује само све већа потражња за њим. У САД и Алжиру – земљама-лидерима у његовој производњи, производња се смањује. А у Русији се повећава производња овог гаса. Прошле године је Оренбуршка фабрика за производњу хелијума – једини произвођач руског хелијума – повећала његову производњу скоро за четрдесет процената, истиче директор Фонда за енергетски развој Сергеј Пикин:

- По динамици потрошње хелијума видимо чак велики скок у поређењу с традиционалним гасом. У Русији се хелијум за сада производи само у једном предузећу. А у Европи има укупно две такве производње – код нас и у Пољској. Прилично стабилну потражњу за хелијумом показују европске земље. У последње време пораст потражње је изазван реализацијом различитих научних пројеката у Европској унији.

Пример коришћења руског хелијума у Европи представља Велики хадронски колајдер (ВАК) – најмоћнији убрзивач наелектрисаних честица, који је направио Европски центар за нуклеарна истраживања (CERN) у подземном тунелу дугом 27 километара на граници између Швајцарске и Француске. Преко осамдесет процената ВАК је испуњено управо оренбуршким хелијумом. Истовремено, велику перспективу у развоју извоза у источном правцу стручњаци повезују с налазиштима гаса у Источном Сибиру, између осталог, с Ковиктинским налазиштем у Иркутској области које има огромне резерве. Главни пробем у производњи хелијума у Русији је његов низак садржај у гасу. Ово набавну цену производа чини прилично високом. Међутим, сразмерно с освајањем налазишта у Источном Сибиру и на Далеком истоку конкурентност руског хелијума се повећава, истиче стручњак компаније „Инвесткафе“ Иван Анашкин:

- „Газпром“ намерава да пет година улаже значајна средства у изградњу фабрике за прераду гаса и хелијума недалеко од града Белогорска у Амурској области. Безусловно, тржиште земаља Пацифичког обруча изгледа као најперспективније због велике концентрације капацитета компанија које производе електронику. Изградња фабрике у Беогорску ће појачати експанзију Русије на овом тржишту, пошто се налази у њеној непосредној близини.

Русија данас сигурно заузима треће место у свету по извозу хелијума и повећава његову производњу. Имајући у виду да је у руском тлу концентрисан преко тридесет посто светских резерви овог гаса и да земља располаже најновијим технологијама за његово компримовање, постоје добре перспективе за повећање извоза ове драгоцене сировине.

Олег Нехај,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: en.wikipedia.org/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер

НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници


Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова

Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


За разлику од Запада, Москва никада неће „укинути“ ниједну страну културу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА