BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија и Украјина: хиљадугодишња историја се наставља

Русија и Украјина: хиљадугодишња историја се наставља
28.07.2013. год.


27. јула председници Русије и Украјине Владимир Путин и Виктор Јанукович, као и првојерарси и јерарси свих помесних православних цркава, учествовали су у прослави 1025. годишњице Крштења Русије у Кијеву. Управо ту се 988. године десио догађај, који је постао почетак у историји хришћанства источних Словена. Руски лидер је изјавио да духовно јединство народа Русије и Украјине толико чврсто да није подвржено никаквим политичким потресима.

Председници су уручили државна одликовања јерарсима православних црквава за допринос развоју пријатељских односа међу народима и учвршћење традиција вере.

Уочи посете Владимира Путина Украјини стигла је специјална композиција, која је донела једну од најпоштованијих хришћанских светиња – Крст апостола Андреја Првозваног. Пратили су светињу духовни лидери православља из читавог света на челу с Патријархом Московским и све Русије Кирилом. У вези са великим интересовањем према том догађају и масовним доласком ходочасника у Кијево-Пећерску лавру и друга места, која верници посебно поштују, снаге правног реда су предузеле повећане мере безбедности, тим пре, што су биле информације о могућностима провокација од стране неких националистичких и радикалних групација.

Нису се десили озбиљни ексцеси, мада за кршење друштвеног реда је било ухапшено неколико активних противника интеграције две земље. Иначе су присутни свечаном богослужењу били одушевљени: то је заиста значани јубилеј за православни свет. На Кијавском Владимирском брду у присуству стотина православних верника у празничној литургији су учествовали јерарси, свештеници. Били су присутни лидери Русије и Украјине, као и позвани председници Молдавије и Србије. Обративши се присутнима, патријарх Кирил је посебно истакао улогу православља за народе Русије, Украјине, Белорусије и других земаља, као и његове високе моралне оријентире.

- Критеријум Божанственог избора између оних, ко буде оправдан или осуђен приликом Страшног суда, постаће степен верности људи Божијој правди. Она се мора остваривати не само у личном животу сваког од нас, већ и у животу друштава и народа. Тај велики идеал је био укључен у национално бивствовање народа. Он се одразио у ликовној уметности, архитектури, књижевности и филозофији. Чак и онда, када су људи сумњали и негирали постојање Бога, тема тражења Бога је била најважнија. Многи су хтели да сруше ту духовну доминанту наших народа, али нису успели.

Свети патријарх је рекао да се уствари обележава двоструки јубилеј – историјски и савремени. Реч је о последњих 25 година. Према речима Патријарха, то је период другог Крштења Русије, године преображаја у животу људи и цркве. Он се захвалио украјинском народу, председницима Русије и Украјине за учешће у припреми празника, који је позван да уједини православне народе и подсети их на јединство.

Владимир Путин је учествовао у сусрету с члановима Светог синода Украјинске православне цркве на челу с митрополитом Кијевским и све Украјине Владимиром. Разматрани су односи цркава и морално стање савременог друштва. Председник је истакао да ма каква власт да буде над људима, чвршће од власти Господа ништа не може да буде. Он је додао да чврсте хуманитарне и духовне везе су поуздани темељ руско-украјинског пријатељства, оне су више пута помагале у тешко доба. Путин је убеђен да су становници Русије и Украјине наследници духовних вредности Дњепарске кијевске крстионице, те су у том смислу један народ.

- То је заиста наш заједнички велики празник, који нас подсећа на наше духовно јединство, говори о нашим заједничким изворима, подсећа да смо много учинили претходних столећа, те смо заједно постигли истакнуте, без преувеличавања, резултате у уређивању наше, тада још заједничке Отаџбине, у развоју наших територија, наших земаља, народа. Данас је ситуација другачија, али смо одлучни у томе да радимо заједно.

За председника Русије је била организована екскурзија у Кијево-Пећерску лавру, где се пажљиво чува мноштво православних светиња. Владимир Путин је посетио Успенску саборну цркву, у чијем обнављању он је лично учествовао, као и поклонио се Крсту Андреја Пролзваног.

Без обзира на искључиво празнични карактер акција, руски и украјински председници су нашли време за лични сусрет. Разматрали су економију, динамику раста узајмних инвестиција и робног промета, не баш једноставне односе, који ипак имају озбиљјан потенцијал раста у енергетској сфери. Традиционална тема разговора је била перспектива учлањивања Украјине у Царински савез Русије, Белорусије и Казахстана.

Учешће у ЦС би пружило Украјини сасвим реалне економске и геополитичке дивиденде, међу њима раст бруто-домаћег производа услед учешћа у пројекту на нивоу 1,5 одсто. Владимир Путин је изјавио да ће Русија уважавати сваки избор Украјине, али је истакао да конкурентне предности украјинска економија може да добије само уколико се уједини с руском. Између осталог, преко стварања јединственог транспортног и енергетског система.

28. јула ће председници наставити контактирање у Севастопољу, где ће учествовати у свечаностима поводом Дана ратне морнарице Русије и Дана морнарице Украјине.

Иљја Харламов,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА