BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Нове нуклеарне муке Јапана

Нове нуклеарне муке Јапана
22.07.2013. год.
Радиоактивни елементи поново се гомилају у подножју "Фукушиме 1" и прете да се излију у море. Из економских разлога рестартује се све више нуклеарних реактора. Најновија мерења контаминиране воде у земљи испод разорене нуклеарне централе "Фукушима 1" показују нагли раст радиоактивности, која износи око 930.000 бекерела по литру. Дозвољене вредности су само неколико десетина бекерела.

 Радиоактивна вода нагомилала се у шупљинама у земљишту након дуготрајног засипања реактора огромним количинама морске воде са земље и из ваздуха, након што је у марту 2011. године велики цунами прекинуо напајање реактора струјом и проузроковао топљење нуклеарног горива у њима. 

 
Највећи део воде за хлађење реактора последњих годину дана се рециклира, односно деконтаминира и поново враћа у цеви постављене око реактора у којима кружи и тако одржава језгра реактора угашеним, у стању у којем је немогућа ланчана нуклеарна реакција. 
 
Узрок раста радијације испод централе још увек није утврђен, а медији спекулишу да негде цури истопљено нуклеарно гориво или вода која одржава ниску температуру. 
 
Стручњаци Јапанске нуклеарне агенције (НРА) забринути су да се ова изузетно радиоактивна вода, која садржи елементе попут стронцијума и цезијума 134 и 137, излива у оближњи океан, што ће имати последице по животну средину и исхрану људи. 
 
Резултати мерења, које је почело 9. јула, свакодневно се објављују и подударили су се са још два важна догађаја у вези са нуклеарном несрећом у "Фукушими". 
 
Наиме, почетком ове недеље представници неколико нуклеарних постројења предали су јапанској влади захтев за поновно пуштање у рад шест реактора широм земље, чиме је настављен процес за повратак нуклеарних реактора у јапанску електричну мрежу. 
 
Ти реактори прошли су строги тест симулације несреће и текстонска испитивања чији је циљ био да утврде да ли се они налазе на порозном или сеизмолошки активном земљишту. 
 
Рестартовање нуклеарних реактора почело је још прошле године када су на инсистирање "Електропривреде Кансаи", која покрива западни део највећег и најмногољуднијег јапанског острва Хоншу, укључена два реактора у централи у месту Ои у префектури Шига. 
 
Цео процес је, међутим, био заустављен управо због испитивања земљишта испод и око нуклеарних централа. Притом, сеизмолози су на више локација изнели супротстављена мишљена, што је изазвало додатна кашњења. 
 
Коначна оцена владе у вези са тим захтевима биће донета за шест месеци. Истовремено, од нуклеарних централа, које желе поново да прораде, очекује се да изграде додатну безбедносну и еколошку инфраструктуру.


  • Извор
  • b92


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Израелски емитер Кан известио је да две зараћене стране нису могле да се сложе око тога како би изгледао „крај рата“

Министар одбране Грант Шапс изјавио је да је то разлог зашто западне нације не обарају руске ракете изнад Украјине


Премијер није више животно угрожен, изјавио је Томаш Тараба

Патријарх московски и целе Русије Кирил прокоментарисао је забрану уласка патријарха србског Порфирија на Косово и Метохију изјавивши да је у питању „непријатељски чин“.


Наука је доказала а историјска пракса потврдила да народи који живе искључиво од своје прошлости и традиције осуђују себе на стагнацију, а народи који заборављају своју прошлост и традицију...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА