BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

САД и Немачка ће се заједно бавити прислушкивањем

САД и Немачка ће се заједно бавити прислушкивањем
22.07.2013. год.


Немци су негодовали у вези са раскринкавањем делатности америчког обавештајног ресора по читавом свету, али то није на нешто утицало. Представници специјалних ресора САД и Немачке су потврдили да раде на заједничком пројекту прикупљања информација о личном животу грађана путем прислушкивања телефонских разговора и проучавања садржаја електронских писама.

Реч је о томе била давно, те никакви шпијунски скандали неће натерати Берлин да одустане од тога, - сматра председник Савета за спољну и одбрамбену политику Русије Фјодов Лукјанов.

- САД имају много могућности за политички притисак на Европљане. Зато уз све незадовољство, а чак и срамоту, Европа не може да од нечег одустане, каже САД «не». Иначе, отварање Центра за прислушкивање телефонских разговора сведочи да је степен политичке независности Европе од САД веома низак.

Нови центар, чија изградња ће коштати 124 милиона евра, налазиће се у Висбадену, у седишту Уједињених снага САД у Европи. Он мора да буде завршен 2015 .године. Америчка војна лица изјављују да ће тај центар омогућити прикупљање обавештајних информација, корисних за снаге САД у Европи, Африци и другим регионима света. Поред тога ће Немци добијати прецизније податке о злочинима, који се спремају. У немачкој обавештајној служби тврде да је амерички програм прислушкивања већ помогао да се спречи неколико терористичких акција на теритолрији Немачке, зато ће делатност новог центра бити веома корисна за месне специјалне ресоре.

С таквим мишљењем се не слажу грађани и опозициони политичари Немачке. После раскринкавања Сноудена, који је показао да се СРН налази под пажљивом контролом америчких специјалних ресора, немачка јавност је затражила од владе одлучне мере. Међутим, канцелар Ангела Меркел се ограничила изјавом да је ухођење савезника неприхватљиво. Посета САД-ама министра унутрашњих послова Немачке Ханса-Петера Фридриха - тобоже ради објашњења – испала је само дипломатска формалност.

Иначе, ионако је разумљиво да су сви знали о шпиунирању или у сваком случају наслућивали. Нико не планира да одустане од таквог начина прикупљања информација. Питање је само у томе, колико савезници могу да имају поверења једни према другима, - истиче директор агенције пословне обавештајне службе Р-Техно Роман Рогачев.

- Од тога се не може побећи. Интересовање према прислушкивању било је раније, постоји данас и постојаће даље. Зато ће се такви програми развијати. Скандал у вези са Сноуденом није заборављен. Сви су извукли одређене поуке. Сви се сећају да у сваком моменту може да се појави други Сноуден, који ће такође напустити службу и изјавити о неком новом пројекту. Међутим, прислушкивање ће бити основа обавештајне и контраобавештајне делатности.


Иначе, основне закључке су извукле САД. После случаја са избеглим припадником америчке обавештајне службе Едвардом Сноуденом власти су увеле строржи режим приступа поверљивим информацијама, као и правило чувања важних докумената, подељених у неколико компјутерских сервера. Између осталог, у изградњи центра прислушкивања у Висбадену учествују само Амриканци. Како саопштава издање Шпигел, сви грађевински материјали су увезени у Немачку из САД. Изградњу воде искључиво америчке компаније. То је красноречив почетак заједничког пројекта обавештаних ресора две земље.

Наталија Коваљенко,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/Sheep purple/cc-by/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА