BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Горјачев жели да остане у Србији

Горјачев жели да остане у Србији
20.07.2013. год.

Браниоци Иље Горјачева, припадника руске десничарске организације, који је средином маја ухапшен у Србији, тврде да су оптужбе против њега у Русији исконструисане из политичких разлога. Адвокати су рекли и да ће се залагати да Горјачев не буде испоручен Русији чији га правосудни органи терете за кривично дело убиства.

Виши суд у Београду недавно је усвојио молбу Руске Федерације и одобрио изручење руског десничара, али су његови адвокати уложили жалбу на ово решење Апелационом суду који ће данас одлучивати о њој.

Горан Петронијевић, један од адвоката Горјачева, каже да се нада да ће Апелациони суд укинути ово решење.

Иза оптужби против Горјачева због којих се тражи његово изручење, а то су тешка кривична дела, стоје политички разлози. Апелациони суд може да потврди првостепену одлуку и одобри изручење, а може и да га укине и наложи Вишем суду да затражи додатну документацију од руских правосудних органа која би доказала сумњу да је Гоејачев починион дела која му се у Русији стављају на терет - рекао је Петронијевић.

Московски адвокат Николај Полозов рекао је да се Горјачев у Русији бавио легалним политичким активностима, али да је тренутна политичка ситуација у тој земљи таква да се кривично гоне противници власти.

- Приписује му се низ убистава, а једини доказ јесте изјава Никите Тихонова, који је осуђен на доживотни затвор, у ком се изнуђују искази осуђеника - навео је Полозов.

У писаној изјави за "Политику" руски десничар, такође, тврди да је оптужница која је против њега подигнута у Русији "освета за одбијање врбовања и сведочења у режираном процесу против Никите Тихонова, који је у Русији осуђен на казну доживотног затвора због убиства адвоката Станислава Маркелова и новинарке Анастазије Бабурове". Горјачев наводи и да  је после хапшења у пролеће 2010. године, од њега под притиском изнуђена изјава о Тихоновљевој кривици.

- Испитивању које су спроводили припадници "либералног прозападног "дела Федералне службе безбедности (ФСБ) није присуствовао мој адвокат и завршено је касно у ноћ. Све то противречи Кривичнопроцесном законику РФ и са правне тачке гледишта ти моји искази су ништави. Знајући да ми у монтираном судском процесу, који је диктирао ФСБ, неће дозволити да порекнем исказ, са својим  адвокатом сам спремио оверени исказ у ком се ограђујем од тог диктираног исказа. У децембру 2010. године сам напустио територију Русије, а у пролеће 201.. године сам послао у суд оверен исказ да се одричем онога што сам рекао.

Зашто им је био потребан мој исказ иако није био директан? Паралелно са новинарством друштвено-политички сам се ангажовао у организацији "Руски образ" која је имала легалан карактер. У оквиру нашег друштвено-политичког рада, наша организација је сарађивала са многим активним федералним политичарима и чиновницима. Криминализација нашег рада је, у ствари, удар на те политичаре. Баш на дан када сам задржан у притвору, оставку је поднео вицепремијер Руске Федерације Владислав Сурков - наводи се, између осталог, у писму Илије Горјачева.

М. Дерикоњич,



  • Извор
  • politika.rs/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Брисел говори о слободи говора, али је не подржава, изјавио је председник Доњег дома руског парламента

САД и њихови савезници се плаше да ће Москва изгубити рат, изјавио је украјински лидер


„Акутна фаза војно-политичке конфронтације са Западом је у пуном јеку“, изјавио је министар спољних послова Москве

Специјални изасланик Русије у Кабулу изјавио је да Њу Делхи и Москва имају сличне приступе авганистанској кризи



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА