BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Културно наслеђе Русије и препоруке УНЕСКО-а

20.07.2013. год.


Русији није пошло за руком да допуни Списак светске културне баштине УНЕСКО још једним објектом- Болграрским историјско архитектонским спомеником. Први покушај био је учињен на 37.седници Комитета Светског културног наслеђа која се одржала крајем јуна у Камбоџи. Ипак, руски експерти сматрају да је читава сесија која је била у вези са руским објектима културног и природног наслеђа успешно прошла.

Наћи се на овом чувеном Списку није само престиж, већ и велика одговорност. Русија има 25 објеката на овом списку: 15 од њих су укључени по културним критеријумима, а 10 по природним. Још 26 објеката се налази на „листи чекања“. Процедура није једноставна. Конвенција на пример тражи да се уз документацију о објекту предају и детаљне границе објекта, као и „тампон“ зоне, како би споменик био поптуно заштићен. У руском законодавству не постоји појам „тампон“ зона. Зато је и овај захтев да се на Списак унесе Болгарски историјско архитектонски споменик, који се налази у долини реке Волге (Поволжје) био одбијен. Ипак, међународни експерти признају да је, престоница Волжске Булгарије, која је била утврђена у 10.веку, на овом локалитету - центар једне од најранијих држава Источне Европе- веома важан споменик културног наслеђа.

На седници у Камбоџи Русија је представила своје извештаје о девет објеката који су укључени у Списак Светске баштине. Стручњаци УНЕСКО-а су, након што су се упознали са детаљима извештаја, дали своје препоруке. Оштре су биле и дискусије које су се тицале очувања руских природних објеката. Експерти УНЕСКО-а, на пример, боје се за „Нетакнуте шуме области Коми“ које се налазе на северу европског дела Русије. Они су протествовали против ископавања злата и кварца на територији једног од паркова овог комплекса. Председник руског фонда „Очување природног наслеђа“ Алексеј Буторин, ипак, говори да се ова копања не врше тек пар година. Ископавања су почела још почетком 90-тих година, када је објекат тек био укључен у Списак. Али, међународни стручњаци тада ова истраживања „ случајно“ нису приметили, говори Буторин:

- Стално слушамо да Русија нарушава правила, да ће Русија бити искључена са списка. Са моје тачке гледишта, то није баш правилан приступ. Русија је за последњих 15 година укључила у Списак 10 објеката природног наслеђа укупне површине готово 24 милиона хектара, колика је територија Велике Британије. Русија се добровољно одрекла експлоатације тог земљишта.

Током заседања комитета Светске баштине УНЕСКО, појавила се и идеја формирања трансграничног објекта- који би имао статус и природног и културног наслеђа. То би била територија неколико националних паркова Русије „Златне планине Алтаја“. Државе које се граниче са овим руским регионом, Кина, Казахстан и Монголија- предложили су да у овај пројекат укључе и своје споменике.

Татјана Завјалова,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник


Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...

Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Posle veoma brzog razvoja LLM modela veštačke inteligencije (Large Language Model) u toku prošle godine, mnoge kompanije koje stoje iza ovoh softvera morale su da uvedu brojne promene.

Законодавци ће ове суботе гласати о закону о помоћи, тврди Мајк Џонсон


Запад не може да обара руске ракете, изјавио је највиши дипломата ЕУ


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА