BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Москва дочекала крст Андреја Првозваног

20.07.2013. год.


У Москви је дочекана велика хришћанска светиња – крст на којем је био разапет један од ученика Исуса Христа – апостол Андреј Првозвани. Јединствена реликвија која је довежена из грчког града Патре налази се на територији Русије од 11. јула.

Крст је прво био у Санкт-Петербургу, а затим у два храма у Подмосковљу. Сад се људи могу поклонити светињи и у престоничком храму Христа Спаситеља.

Данас је од крста у облику слова Х, на којем је по предању, 62. године у грчком граду Патри разапет апостол Андреј, мало шта остало. Свети остаци су положени у ковчег. Сам крст, као и апостол, имао је тешку судбину, објашњава један од иницијатора доношења светиње, потпредседник Фонда Свехвалног апостола Андреја Првозваног, Михаил Јакушев.

- Овај крст је сведок мученичке смрти првог апостола – светог Андреја Првозваног. Сам крст – оруђе апостоловог погубљења је, ма како чудно то било, жртва богоборачких снага. У годинама Француске револуције атеисти су припремили мученичку смрт и за сам крст – бацили су га у ватру. Међутим, захваљујући побожним хришћанима ова светиња не само да се сачувала, већ је дошла и до наших дана.

Познато је да се у току боравка крста у границама Руске Православне Цркве светињи поклонило већ око 300.000 људи. Дуго пре доласка реликвије у храм Христа Спаситеља, верници су у бесконачним бујицама пристизали у овај московски храм. Неки верници су код цркве били још у рано јутро без обзира на то што је сама светиња стигла тек поподне. Узгред речено, нису дошли само становници главног града, подмосковских градова и региона Русије, већ и из суседних земаља. Нина је из Украјине. Скоро цео дан и ноћ је провела у очекивању крста. „Знам да ће крст касније доћи код нас, у Кијев, али у домовини нећу моћи да га целивам, зато сам и дошла овамо,“ – објаснила је жена.

- За мене је то јако велика светиња. Има 2000 година, то је светиња апостола који је ишао са Христом. Андреј је био први човек којег је Господ позвао да пође за Њим како би нама, Словенима, објавио хришћанство. Због тога сам с радошћу и задовољством дошла овамо као бих целивала овај крст и замолила за спасење душе, за здравље.

Сматра се да Андрејев крст поседује велику чудотворну силу. Он исцељује неизлечиве болеснике, просвећује зле и ђавоимане, помаже у решавању породичних проблема, па чак и дарује материнство оним женама које су изгубиле сваку наду. Вера Николајевна из подмосковског Подољска се ни за шта слично неће молити поред крста. Међутим, за њу је било јако важно да дође у храм. „Као да ме је неко позвао овамо данас,“ – признаје жена.

- Сестра и ја смо јутрос устале у 7. Овде смо биле већ око 10 ујутру. Од тада чекамо. Засад тек почињем да идем у цркву и тек стичем веру. Међутим, јако желим да видим крст апостола, да му се поклоним. Да замолим за јачање вере. Веру имам и она је стално све већа и већа. Већ ме нешто вуче да устанем раније, да одем у цркву, да прочитам молитву. Веома се надам да ће она поред крста само ојачати.

Првог дана боравка светиње у храму број оних који желе да јој се поклоне је невероватно велик, зато покрај самог крста не може посебно да се размишља. Приђеш, прекрстиш се, целиваш и одеш – све је брзо и јасно да се ред не би задржавао. Међутим, лица оних који су већ били покрај реликвије мењају се наочиглед – на њима се појављује срећа и извесна благост. Московљанка Љубов буквално сија од радости и не крије ово стање.

- То је права радост. Како је добро што нам доносе такве светиње. Осим тога, моји преци су родом из Грчке. И ја сам била у Патри, али тада нисам успела да уђем у храм у којем се чува овај крст. Зато ми је јако драго што је сад овај крст стигао у Русију. Увек се радујем кад доносе светиње из Грчке и клањам им се као својој Светој Земљи.

Доношењем крста Андреја Првозваног у Москву отварају се свечаности посвећене 1025. годишњици Крштења Русије. Овај јубиларни датум ће у Русији, Кијеву и Белорусији 28. јула – на црквени дан сећања на равноапостолог кнеза Владимира – Крститеља Русије – бити обележен молебанима, литијама, звоњавом звона и концертима. У главном храму земље грчка светиња ће боравити до 25. јула, а онда ће с делегацијама свих Помесних Православних Цркава света специјалним возом отићи у Кијев, а затим у Минск.

Милена Фаустова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Голос России/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри

Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...


Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама

Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник


Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА