BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Подводни палеонтолошки музеј

Подводни палеонтолошки музеј
17.07.2013. год.


Вода Волге би могла скривати огромно гробље мамута. Рониоци на дну реке пронашли су кости ових древних животиња. При том, у последње време све чешће се појављују вести о сличним открићима. Научници су приметили да су кости одлучно сачуване и да представљају велики интерес за науку.

Под водом су кости ових праисторијских животиња лежале више од сто хиљада година. Огромне, тешке више десетина килограма. Рониоци су набасали на њих случајно. У мутним водама рониоци нису одмах препознали какви предмети леже на дну. Одлучили су да приђу ближе. И нису зажалили, каже ронилац Андреј Татаров.

- Моја прва мисао је била да је то само брвно. Онда сам видео веома јасан обрис, а при ближем разгледању - да, видљиви су били годови на засеченом делу. Одмах ми је дошло у главу - то је кљова!

Фрагменти скелета - кљова и кост лакта - налазили су се на дубини од 15 метара. Након што су их извадили на обалу - палеонтолози су одмах почели са проучавањем. Испоставило се да они припадају одраслом мамуту и младунцу. Ово је закључак истраживача из Волгоградског музеја еволуционе екологије и археологије, који су први дошли до кости. Према речима стручњака, животиње су се највероватније удавиле приликом покушаја да пређу реку. Поред тога, палеонтолози верују да овај налаз - може бити не и последњи.

Према њиховим речима, на дну Волге би се могло налазити читаво гробље мамута. Поготово, што се кљове с времена на време могу наћи у различитим деловима региона Волгограда. На пример, у јануару, на дну реке, близу централне области Волгограда, спасиоци су такође, пронашли кост мамута. Рониоци су набасали на њу случајно, током тренинга, и извукли је на обалу.

Међутим, садашње откриће је посебно. Научници из Волгограда предпостављају да би ове кости могле припадати слону, који није био покривен густом длаком. У том случају, ради се о много старијој животињи, претку мамута - трогонтеријевом слону, каже виши истраживач у Институту за палеонтологију РАН, Јевгениј Машченко.

- Трогонтеријевски слон није био прекривен длаком као мамут и нико га никада није видео. Његови замрзнути остаци, за разлику од трупова мамута, никада нису пронађени. Можемо претпоставити да је клима била мало мекша, и да је то већ био слон, који се прилагођавао животу у хладним временским условима.

У блиској будућности, научници се надају да ће спровести велику експедицију. Ко зна, можда Волга заиста крије најбогатији палеонтолошки музеј под водом.

Ана Хрустаљова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Иста ограничења важе за гледаоце и љубитеље спорта који присуствују Летњим играма у Паризу


Дмитриј Песков је такође високо оценио сарадњу региона Русије и провинција Кине и истакао њен допринос развоју руских територија које се граниче са Кином.


На Русију се неће вршити дипломатски притисак, као што се не може победити на бојном пољу, рекао је председник

Председници Бразила и Јужне Африке одлучили су да не учествују на том догађају, који искључује Русију, наводи се у извештајима


Инвестициона група на челу са Џаредом Кушнером склопила је посао за изградњу хотела у Београду вредног 500 милиона долара


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА