BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Одреди смрти: од Салвадора до Авганистана

Одреди смрти: од Салвадора до Авганистана
15.07.2013. год.


Едвард Сноуден се нашао на Шереметјеву, само зато што је још једном подсетио свет на очигледну истину: да обавештајне агенције имају могућност да прате кога хоће. Његовог сарадника, Брадли Менинга, у САД већ чека пресуда. Он је крив зато што је обелоданио податке на који начин се у Ираку неуспешно уводио "нови поредак".

У марту, новинари Guardian-а су на основу Менингових докумената (Iraq War Logs) објаснили како су од новца америчке војске, њени инструктори обучавали специјалне снаге ирачке полиције. Новинари их називају "одредима смрти."

По први пут овај термин је био употребљен 1930. године за одред "Гвоздене гарде“ у Румунији, који је кориштен за масовно застрашивање и убијање политичких противника. Ипак, најпознатији "одреди смрти" су забележени 1970-1980-их, када су овакве јединице осниване у многим земљама Латинске Америке, понекад уз помоћ споља. У Ел-Салвадору и Хондурасу, ове јединице су биле основане, финансиране и обучаване од стране америчких војних саветника и ЦИА. Резултат - скандал и смањење америчке помоћи овим земљама. Али, "одреди" су наставили да постоје и у ХХI веку. Међутим, циљеви се нису постигли: они против којих су се борили, или се припремају да постану или већ јесу председници.

Тако је 2009 године председником Салвадора постао представник левог Фронта народног ослобођења Фарабундо Марти Маурицио Фуњес. У Хондурасу, бивши председник Мануел Зелаја, који је морао да напусти земљу због претње смрћу, сада је главни кандидат за председника. Чини се да су се сличне ноћне рације, филтрациони кампови, вансудска убиства, атентати и мучења показали неефикасним у покушају да се заведе жељени поредак .

Међутим, судећи по документима Менинга и Guardian-а, друге методе још увек нису у оптицају. Када је оружани сукоб верских заједница у Ираку 2006. године запретио избијању грађанског рата, амерички саветници са "салвадорским искуством," како би одржале ред, у војсци и полицији су формирали одреде за разбијање демонстрација. Године 2008, саветник ирачке групе за борбу против тероризма, пензионисани потпуковник Роџер Карстенс, изјавио је за часопис The Nation, да су специјалне снаге САД "створиле најмоћнију силу у региону." И заиста, само 2006. овај састав је бројио око 6000 људи. Њихове методе рада се нимало нису разликовале од "салвадорских". Према речима Карстенса, "све што желе ти момци је да по цео дан убијају "лоше момке"" Као резултат тога, у земљи је сваког месеца проналажено до 3.000 лешева. Најсуровија мучења, тајна убистава и масовна застрашивања специјалних одреда војске и полиције, само су убрзали почетак великог грађанског рата у земљи. Ситуација се све више и више погоршавала. У мају ове године, ирачки председник је рекао да неће дозволити формирање паравојних снага за заштиту грађана на верској основи у Ираку. Ипак, оне су се већ у јуну појавиле. И сада, сваки дан у Ираку гине више десетина људи, а програм за формирање ефикасних полицијских снага је доживео потпуни неуспех .

У Авганистану, под сличним околностима, Американци су инсистирали на стварању полицијских одреда од локалних становника. Идеја није нова: у историји земље, такви одреди су познати као милиција („militia“). Она је имала резултате, али је било много примера пљачки, изнуде и насиља над сународницима. Она се сада зове - "локална полиција“ (Afghan Local Police, ALP). Кадар (2013 око 19.500 људи) обучавају инструктори америчких снага за специјалне операције. Ипак, она није успела да стабилизује ситуацију. 8. јула је било саопштено да је у Кандахару ухапшен службеник у бази ALP, у кантону Нерх, провинције Вардак, авганистански "преводилац" Захарија Кандахари. Он је оптужен за мучење и убијање цивила. У подножју базе је пронађено тајно гробље, вероватно људи који су нестали у децембру 2012. Крајем фебруара, због сталних притужби о активностима тих група, председник Хамид Карзаи је чак тражио да се повуку америчке јединице за специјалне операције из провинције. Међутим, отуда долазе готово сви терористички напади на Кабул. Повлачење специјалних снага би драматично погоршало ситуацију у провинцији, као и у главном граду. Међутим, она је и овако све гора и гора. "Милишу" се плаше и називају је "одредом смрти." Уместо стабилности, Кабул је добио гневне и масовне демонстрације локалног становништва. Све је исто као у Хондурасу и Ираку.

Уништавање непомирљивих и опасних државних непријатеља – неизбежна је компонента снага за специјалне операције и обавештајних агенција. Међутим, покушаји да се проблем безбедности реши скалпелом и секиром, стварањем масовних локалних група са посебним овлашћењима и минималном одговорношђу у нади да су оне у стању да реше вишевековне сукобе – пуста је жеља. Тако је било у Латинској Америци, а тако је и сада у Ираку и Авганистану.

Вадим Ферсович,

 



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне

Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници

Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова


Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА