BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Република Србска и Србија - односи две републике приоритет

Република Србска и Србија - односи две републике приоритет
15.07.2013. год.


У Бањалуци је одржана заједничка седница влада Републике Српске и Србије. На седници је отклоњена и последња препрека за реализацију крака Јужног тока из Србије према Републици Србској, односно потписан је меморандум о решавању имовинско-правних односа између "Србија гас"а и "Гаспромета" из Источног Сарајева, а који је кључан за "Јужни ток".

Овај пројекат као и пројекат "Подриње" су приоритети Републике Српске и Србије. Пројекат "Подриње" се тиче паралелних веза двеју земаља у пограничном појасу како би се олакшале везе и укинуле непотребне баријере. Пројекат "Подриње" ће се реализовати на три нивоа - националном, регионалном и локалном, а у њега је укључено 25 општина и милион и 300 хиљада људи, а један од првих пројеката биће претварање реке Дрине у саобраћајни коридор који ће модерном инфраструктуром везати становништво са обе стране реке.

Привреда и економија су заједнички интереси Републике Српске и Србије, потврдили су премијери две владе, те се одмах креће у реализацију потписаног меморандума о разумевању са којим се уклања и последња препрека за иградњу крака гасовода Јужни ток кроз Републику Српску, а најпре ће се утвдити дуговања према "Србија гас"-у истакла је премијер Жељка Цвијановић:

- Ми ћемо ускоро имати процене. Те процене ће радити овлаштени независни проценитељи са међународним искуством. Дакле, прво треба да утврдимо које су то вредности, а након тога заправо идемо у конкретно решавање проблема.

Јужни ток и његов крак је приоритет и за Србију. Власти са обе стране Дрине су га означиле као најзначајнији пројекат последњих деценија, истакао је премијер Србије Ивица Дачић:

- Ја ћу само рећи да део Јужног тока који пролази кроз Србију има вредност од 1,7 милијарди евра. То је од суштинског значаја за нашу земљу. Исто тако сигуран сам да је то од суштинског, од великог значаја и за Републику Српску.

За милион и тристо хиљада грађана из 25 општина Србије и Републике Српске једнако је значајан и пројекат "Подриње". Њиме је предвиђена градња мостова, електрана, болница, те и сарадња у области привреде, трговине и туризма. Реализација има потешкоћа јер Федерација има услове, а због чега је интервенисало и ресорно министарство Србије, истакао је премијер Дачић:

- Ми чинимо велике напоре да се реализује оно што смо се споразумели и договорили са италијанским компанијама и са државом Италијом, кад је реч о енергетици, кад је реч о "Средњој Дрини". Колико сам схватио, реч је о више од пола милијарде евра вредности ових пројеката који би требало да буду реализовани на "Средњој Дрини".

Такође покренуло се и питање снабдевањем гасом фабрике глинице "Бирач", а о којем питању су две владе дошле до решења, истакла је преимјер Републике Српске.

- Имамо одређене проблеме када су у питању испоруке гаса од стране "БХ гас"-а. Из тог разлога, а из тог разлога смо вршили и разговоре и преговоре и дошли до одређених решења када је у питању снабдевање гаса у будућности ове значајне фабрике, значајног привредног субјекта за Републику Српску од стране Србија гаса.

Следећи напредак се тиче иступања двеју влада према дијаспори, а потврда је тога и меморандум о сарадњи и јачању веза Матице и дијаспоре, те и напредак који се тиче држављанства. О томе говори податак да је Србија у последње време решила 900.000 захтева из Републике Српске.

Заједничкој седници влада претходио је сусрет председника Републике Српске Милорада Додика и премијера Србије Ивице Дачића. Из палате је поручена јединствена порука: Односи две републике су на највишем нивоу, истакао је председник Републике Срспке:

- Да још једном потврдимо да су ти односи на најбољем могућем нивоу, да на оперативном плану решавамо питања која себи поставимо на дневном реду. Везана су пре свега на економску сарадњу и економске односе. Ово је била прилика да са премијером Дачићем размотримо ситуацију и да га информишемо о ситуацији овде у Републици Србској и у БиХ, а истовремено и да чујем његову анализу и процену стања и односа у Србији.

Нормализација односа у региону је приоритет, те да има много заједничких интереса и проблема, истакао је Дачић:

- Србија наравно има и најближе могуће односе са Републиком србском, што је и нормално. Зато што овде живи велики број припадника нашег народа. Потпуно је разумљиво да Србија жели да развија те односе. У осталом то је и дефинисано и претвиђено и самим Дејтонским споразумом.

Дејтон је дефинисао поштовање Устава БиХ али и Република Србска доноси своја решења, истакао је Председник Српске:

- Исто тако је важно рећи да било каква наметања решења са било које друге ванинституционалне стране нису прихватљива.

Сарадњу Републике Српске и Србије нико не може омести. У разговору са међунардном званичницима никада није затражено да се врши притисак на Републику Српску у погледу мењања "Дејтона", истакао је Дачић:

- Србија само може и жели да помогне. Наравно да је за нас неприхватљиво да се србски народ и Република Србска стављају пред притиске у смислу промене Дејтонсклог споразума без њихове сагласности. Ми не желимо да се мешамо у та унутрашња питања Републике Српске и Босне и Херцеговине, али ми имамо принципијелан став да све оно о чему се договоре два ентитета и три народа је за нас прихватљиво.

Став Републике Српске је тај да БиХ без Републике Српске не може признати једнострано проглашену независност Косова. Ма какве одлуке Србија доносила, па и оне најтеже, увек ће имати подршку Републике Српске, став је руководства Републике Српске.

Вања Савићевић,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски изасланик је позвао организацију да присили Кијев да се придржава међународних правила


Јуче се навршило четири године од када нас је напустио један од највећих савремених руских писаца Едуард Вениjаминович Савенко, познат као Лимонов.


Око операције коју Турци планирају против Курдистанске радничке партије у Ираку дешавају се веома интересантни догађаји. Након Ердоганове најаве да ће претња ПКК бити елиминисана током лета, Турска је...

Према речима Пољанског, захтев Русије је, како се и очекивало, изазвао бес представника западних земаља, за којих је та тема “крајње неугодна”


Владимир Путин је поново изабран за председника Русије, према званичним резултатима председничких избора у земљи, које је у понедељак објавила Централна изборна комисија (ЦИК).


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА