BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Празник Петра и Павла у Сабору Петра и Павла

Празник Петра и Павла у Сабору Петра и Павла
14.07.2013. год.


Руска православна црква је прославила 12. јула Дан апостола Петра и Павла. Главне свечаности ове године су одржане у Санкт Петербургу. Патријарх Кирил је био на челу ових празничних светковина. Специјално поводом овог празника у северној престоници Русије, рестауриран је Петропавловски сабор- најстарији и најпознатији у Петербургу.

Темеље за дрвени храм који носи име двојице апостола, поставио је император Петар Први 310 година уназад- тачније 1703.године. Управо је тада и почела историја града. Нешто касније, 1712.године, око овог храма су почели да зидају камене зидове . Тешким радовима је руководио, у то време најуспешнији дворски архитекта- Доменико Трезини, рекао је у интервјуу за „Глас Русије“ Александар Кољакин директор Државног музеја историје:

- Петропавловски сабор- то је прво високо здање које се појавило у граду. Управо одатле је и почео да се шири и гради Санкт Петербург. Ове године се наврашава 280 година од дана када је сабор био посвећен управо двојици хришћанских апостола. Храм је и до недавно био највише здање у граду- његова висина је 122,5 метара. Сабор се налази у центру Петропавловске тврђаве и ово је најомиљеније место туриста.

Прва потпуна реконструкција храма била је обављена свега 21 годину након што је уопште почела изградња храма. Тада је у тек саграђени сабор ударио гром. Штете су биле велике. Чудом је био спашен само иконостас. Овај комплекс је био очуван и током Совјетске власти. Атеистички оријентисани бољшевици нису уништили величанствену грађевину, говори Александар Кољакин:


- Дуго је овај храм био музеј који су посећивали туристи- и инострани и домаћи. Од 2009. године епархија града Санкт Петербург је потписала уговор са музејем да се у здању могу вршити службе. Почевши од свега 10-11 богослужења годишње, данас је тај број 130 . Ситуација је јединствена због тога што врло спретно успевамо да туристима покажемо храм, а да при томе не сметамо одржавању служби.

Дуго је храм Петра и Павла био и споменик славе руског војног оруђа. Овде су током две стотине година чували војне заставе и кључеви градова, које су руске војсковође узеле од противника. Почетком 20.века ова су знамења и реликвије били супредати Ермитажу.

Милена Фаустова,


  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Систем вредности који доминира Западом је „донео хаос“, сматра мађарски премијер


Високи званичник те милитантне групе изјавио је да ће се она претворити у чисто политичку странку ако Палестинци добију своју државу

ЕУ мора да докаже да није вазал Сједињених Држава, изјавио је француски председник у уводном говору


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће


Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА