BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Један од приоритета Русије јесте државна политика која се односи на на дијаспору

Један од приоритета Русије јесте државна политика која се односи на на дијаспору
09.07.2013. год.


У Русији се завршава пролећна политичка сезона. На пролећној сесији у фокусу пажње горњег дома руског парламента била је социјална сфера. Спикерка Савета Федерације Валентина Матвијенко испричала је о томе Гласу Русије у ексклузивном интервјуу.

Какву оцену дајете ефикасности рада током текуће сесије?

- Пролећна сесија је била изузетно напорна. Усвојен је један огроман број закона који умногоме одређују економски и социјални развој. У току сваке сесије практично морамо одбити један или два закона ако у њима има дискриминације која се односи на интересе региона или ако се не слажу са важећим законима. Наш дом је досад био и остаје филтер у фази расправе о законима и њиховог одбијања у случају да нису у складу или са Уставом или са важећим законима.

Шта мислите о перспективама формирања евроазијских парламента и која би била могућа начела за његово формирање?

- Важна је чињеница да су данас на постсовјетском простору у току активне интеграције. То је у складу са светским тенденцијама. У току је активно формирање Евроазијске економске уније. Главни задатак јесте да се до 1. јануара 2015. формира Евроазијска унија која ће бити потпуно функционална. Логика интеграције ће између осталог захтевати и формирање једног правог парламента. Данас функционише Интерпарламентарна скупштина Евроазијске економске уније. У оквиру формиране радне групе Савета Федерације и Државне Думе заједно са колегама из Казахстана и Белорусије осмишљамо концепт Евроазијског парламента. Не сумњам да ће он постојати, јер то је најважнији инструмент за усаглашавање ставова држава чланица о бројним питањима која се тичу интеграције. Али за сада нисмо спремни да причамо о роковима и формату.

Шта је урађено за учвршћивање правног основа Царинске уније Русије, Белорусије и Казахстана, за формирање Јединственог економског простора?

- Одобрили смо један број међувладиних споразума, што је омогућило лакша путовања грађана и стварање истих услова за њихов боравак на територији држава које су део Јединственог економског простора. Договорили смо се са колегама из Казахстана и Белорусије да ћемо максимално синхронизовати спровођење унутрашњих поступака и ратификацију таквих споразума. Законски су формирани услови за пренос контроле аутомобила са руско-казахстанске и руско-белоруске границе на спољашњу границу Царинске уније. На тај начин формиран је правни основ за размену информација између органа који врше контролу друмског саобраћаја у три државе.

Који су планови за даље усавршавање руских закона који се односе на дијаспору

- Државна политика која се односи на дијаспору данас је међу приоритетима руских власти. Савет Федерације је пре свега усрадсређен на креирање правних механизама који би олакшали решавање проблема дијаспоре. Управо наш дом, у скласу са Уставом, ратификује међународне споразуме и уговоре Русије, а један њихов део се директво односи на дијаспору. У јуну ове године Савет Федерације је одобрио закон који се односи на поступак олакшаног добијања руског држављанства за учеснике Државног програма за подршку Русима из дијаспоре који се добровољно пресељавају у Русију и њиховим породицама. Одобрили смо додатне мере за подстицање људи из дијаспоре да узму учешћа у том програму. Председник Русије је зацртао задатак да се повећа ефикасност тог Државног програма, па је број људи који се пресељавају у Русију почео да расте. Државни програм има потенцијал за проширење.

Шта је суштина програма подршке деци и мајкама и деци без родитеља коме је Савет Федерације поклонио толику пажњу?

- Савет Федерације је тај који је тражио да Русија усвоји националну стратегију која се односи на децу. Следеће године влада би требало да одобри државну концепцију породичне политике. Прво, треба усавршити поступак на који породице добијају стамбене просторе. У току је и модернизација домова за децу. Осим тога планирано је да се те установе користе и за рехабилитацију породица у тешким животним ситуацијама. Активно се развија практика патронаже и породица одгајатеља, програми прилагођавања деце из домова самосталном животу. Ове године су повећане исплате породицама одгајатељима деце са хендикепом и деце старије од седам година, као и приликом истовременог усвајања браће и сестара.

Врло сам срећна што се полако смањује број деце у домовима. Деца добијају породице путем усвајања, старатељства, патронаже. Поступак усвајања и успостављања старатељства над сирочићима постаје једноставнији.

Уведена је забрана усвајања руске сирочади од стране држављана земаља у којима су дозвољени истополни бракови. То је такође један облик заштите наше деце. Појачана је јавна контрола над поштовањем права деце без родитеља. Данас постоји један велики број јавних некомерцијалних организација и институција цивилног друштва које су укључене у тај рад. Јер, тај проблем се може решити само заједничким напорима, кроз саосећање, кроз љубав према деци, кроз подстицање хуманих, добротворних акција од стране друштва.


Лада Коротун,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Интензитет инсистирања на невиности Украјине је необичан, изјавио је руски министар спољних послова


„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу

Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...


Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА