BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Будућност припада електромобилу

Будућност припада електромобилу
07.07.2013. год.


Прва тестирања електрокросовера обављена су на аутомобилском полигону у близини града Дмитрова. Новинари не само да су први пут могли из близине да виде „филовање“ аутомобила, већ и да га тестирају на брзинској траси и на траси за показивање вештине. Међу првима који је испробао загонетни „јо-концепт“ био је и „Глас Русије“.

Наизглед, ништа необично. Испочетка се чини да се аутомобил попут овог прилично често може видети на путевима Русије. Истина, одмах пада у очи двобојна каросерија која апсорбује сунчеве зраке и слово „јо“ на точковима и бранику. Али, чим човек седне за волан јасно му је да је то аутомобил будућности, у извесној мери аутомобил снова. Удобно седиште с регулацијом које као да нежно грли возача, мек, не претерано широк и не претерано узак волан, прилагођен како за женску, тако и за мушку руку, пуно простора. На предњој табли ништа сувишно – само два сензорска екрана од којих се један скида. А све што је потребно за управљање – пребацивање брзина, управљање брисачима, фаровима и осталим, укључујући аудио и видео системе, налази се на волану. Истина, дугме за заустављање је постављено засебно, практично испод волана. А потпуно искључивање јо-мобила се може извршити једним тач-притиском. Специјално црвено дугме се налази између предњих седишта. Засад је то само прототип првог руског јо-аутомобила, на чијем пројекту се ради од 2010. године и који је започет од нуле, истиче генерални директор „јо-ауто“ Андреј Гинзбург.

- Мисија наше компаније је била и остаје да постанемо први руски произвођач хибридног аутомобила под трговинском марком „јо“. Оно што представљамо данас јесте прва генерација јо-мобила, прототип будуће серијске производње. Планирамо да направимо још минимум две генерације прототипова и тек после тога ће се појавити возила која ће бити добити сертификате. Производ је нов и треба да се обаве многа испитивања.

Док ће о спољашњем изгледу возила произвођачи још размишљати – „филовање“ ће у случају да испитивања буду успешна – остати без промена. Један од кључних постулата „јо“ пројекта је – мотор унутрашњег сагоревања на више врста горива. Користећи у конструкцији јо-мобила мотор на две врсте горива (природни гас/бензин) инжењери компаније се пре свега оријентишу на природни гас – метан. Он са временом треба да постане основна врста горива јо-мобила. Ова специфичност конструкције ће омогућити решавање великог броја економских и еколошких задатака. Још једна особеност јо-кросовера јесте постојање два метахотронска модула, наставља Андреј Гинзбург.

- То је агрегат који садржи електронику управљања, електромотор и механички редуктор. Ови модули су идентични и уграђени су на предњем и задњем трапу. Зато наш аутомобил има стални потпуни погон, којим управља електроника, а однос између момента обртаја може бити како 100 према 0, тако и 50 према 50. Основни акумулатор енергије за нас је суперкондензатор. Он се налази испод дна аутомобила. Веома је мали по количини енергетских резерви. Возило само на њему може да пређе од једног до два километра. Ипак, у граду, уз кретање у застоју, он омогућава врло ефикасно кочење, практично без коришћења кочионог хидрауличког система. То штеди гориво.

Узгред речено, по тврдњи произвођача, суперкондензатори стабилно раде у температурном дијапазону од -45 до +60 Целзијусових степени, а систем управљања је отпоран и на најсуровије климатске услове. Без обзира на то што јо-концепт засад има прилично малу запремину мотора – свега 1,4 литра, у старту од нуле кросовер не заостаје за својом јачом сабраћом. Довољно је притиснути гас до даске и сензорска табла ће показати брзину од скоро 50 километара на сат. Брзину од 100 километара на сат јо-новитет достиже за 12 секунди. Истина, максимална брзина аутомобила засад може разочарати „шумахере“ – свега 130 километара на сат. Зато се аутомобил увек може наћи – у њему је предвиђена подршка два најразвијенија система сателитске навигације – ГЛОНАС и GPS, наставља Андреј Гинзбург.

- Имамо врло развијен систем за везу. Имамо интернет, везу са сервисним центром, дијагностику на даљинско управљање. Постоје и мултимедијске функције спојене с мобилним телефоном и преко блутута, и преко говорне везе. А систем ГЛОНАС осим навигације у случају несреће омогућава рад ербегова или могућност мануелног позивања хитне помоћи.

О јо-кросоверу се може причати без краја и конца. Превише је идеја које су у њих уткали произвођачи. А да ли ће успети да их реализују, биће јасно најраније 2015. године. Управо тада је планирана производња првог јо-мобила из серије од 20 хиљада. А организовање производње у већим размерама до 40 хиљада годишње планирано је тек до 2018. године.

Милена Фаустова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Голос России/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА