BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија се залаже за безбедност интернета

22.06.2013. год.


Један од главних резултата сусрета Владимира Путина и Барака Обаме током самита „Групе 8“ је и договор о мерама поверења у виртуелном простору, односно интернету. Овај договор подразумева формирање специјалне „вруће линије“ којом ће се моћи користити надлежни у случају инцидената у виртуелном простору интернета. Делује да се ради о модерној верзији онога што је постојало током хладног рата. Врућа линија би требало да не допусти ескалацију сукоба, ако једна страна, на основу погрешне информације, закључи да ју је друга напала у виртуелном простору и користила поверљиве информације са интернета, говори главни уредник журнала „Национална одбрана“ Игор Коротченко:

- Данас су овакве опасности на месту број један, Москва и Вашингтон би желели да у овој, иначе веома деликатној сфери не буде неспоразума. Путин и Обама су спремили одговоарајуће договоре. То значи да ће сада, ако буде долазило до некаквих ванредних питања, путем ове вруће линије, две стране брзо и ефикасно решавати настале проблеме у виртуелном простору.

Русија има намеру да ову врсту договора постигне и са другим државама- Француском и Немачком. Са Паризом ће преговори на ову тему почети већ наредних дана. Ипак, то не значи да ће виртуелни простор и интернет постати безрезервно безбедни, обзиром да у овој сфери има много оних који нарушавају мир и безбедност, као што су на пример Кина или Израел. Решење би могло бити прихватање закона који би важили за све, говори Илија Сачков председник и генерални директор компаније Group IB:

- Све докле сви учесници и корисници Интернета не буду користили иста правила игре, виртуелни простор неће бити безбеднији. Сада са тачке гледишта законодавста у сфери Интернета, у свим државама влада потпуна анархија. А Интернет је глобални феномен, не може бити регулисан локалним законима.

Русија је и раније иступила са иницијативом, која има за циљ стварање јединствених правила која би се супротставила „тероризму у виртуелном простору Интернета“. Пројекат одговарајуће конвенције, био је послат наразматрање у УН. САД до данас ометају усвајање оваквог документа.

Ваљало би подсетити да је постизање договора о мерама поверења у виртуелном простору између Русије и САД било подстакнуто, поводом недавних скандала. Не тако давно Вашингтон је објавио да су кинески хакери извршили крађу америчких војних технологија, до сада невиђену по својим размерама. А убрзо након тога, захваљујући бившем америчком агенту Сноудену, постало је познато да су САД извршиле 61 хиљаду хакерских напада по целомсвету.

Артем Кобзев,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције

Анџеј Дуда је признао да је о том питању разговарао са Вашингтоном


Блок предвођен САД понаша се као да је наступила „ратна психоза“, изјавио је шеф мађарске дипломатије Петер Сијарто

Енди Стоун је оптужен за „правдање тероризма“ у објави у којој брани одлуку компаније да ублажи правила о говору мржње



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА