BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Објекти светског наслеђа УНЕСКА у Сирији у опасности

Објекти светског наслеђа УНЕСКА у Сирији у опасности
22.06.2013. год.


УНЕСКО позива на узбуну: сиријски споменици светског наслеђа налазе се под претњом нестанка. Стари градови Дамаск, Босра и Алепо, споменици Палмире, историјски центар у Халебу, замкови Крак-де-Шеваљје и Калат-Салах-ад-Дин, као и древна насеља од 1. до 6. века у Сирији. Сасвим је вероватно да ће врло скоро ти називи остати само у уџбеницима историје, културе и уметности. Нажалост, за сада нема никакве могућности да се то поправи, рекао је за Глас Русије саветник генералног директора УНЕСКА Хенрих Јушкјавичус.

- У условима оружаног конфликта у Сирији УНЕСКО сматра да је немогуће сачувати све ове споменике Светског наслеђа. Сви објекти до данас су осетно оштећени. Управо зато УНЕСКО је решио да их унесе у списак споменика који се налазе под претњом нестанка. Како би се спасили, треба прекинути војни конфликт.

У септебру 2012. године сазнало се да је у борбама у сиријском граду Алепо била уништена пијаца у историјском делу града, укључена у списак Светског наслеђа УНЕСКА. Оружани отпор власти и побуњеника у Сирији траје од марта 2011. године. По подацима УН, за то време у земљи је погинуло око сто хиљада становника. Међу њима су како муслимани, тако и хришћани.

Трагични догађаји у Сирији су изазвали велики одјек у Русији. У помоћ народу који страда руски грађани су већ сакупили око 70 тона хуманитарног терета и више од 3 милиона рубаља. Иницијатор сакупљања било је Императорско Православно Палестинско Друштво. Ова врло стара међународна добротворна организација већ више од 130 година доприноси јачању научних, културнјих и духовних веза Русије са Светом Земљом и земљама Блискоисточног региона. Она помаже не само хришћанима, већ и свима којима је то потребно. Наравно, потрудиће се да спасе и споменике, уверио је у интервјуу за Глас Русије члан савета Царског Палестинског Православног Друштва Олег Фомин.

- Сирија улази у ареал Свете Земље, и тамо је много за нас светих места. То је и манастир у региону Маљуља из 5-6. века, и остаци цркве Симеона Столпника и много тога другог. После Јерусалима и Витлајема, Сирија заузима треће место по светињма Блискоисточног региона. Зато, наравно, осуђујемо вандализам и залажемо се за очување историјских споменика ове земље.

Пре неколико деценија потписан је низ међународних конвенција о заштити културних споменика у случају оружаног конфликта. Ипак данас су на потписане споразуме у земљи заборавили. УНЕСКО са своје стране више пута је изјављивао спремност да пружи неопходну помоћ у оцени штете, нанете културном наслеђу земље, као и спремност да допринесе осигурању његове безбедности.

Милена Фаустова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјинске формације поново су извршиле ударе на територију полуострва Крим. Циљ удара АТАЦМС-а био је аеродром Белбек, где је, према отвореним изворима, избио пожар.


Марија Захарова је на данашњем редовном брифингу била у прилици да одговори на чак три питања везана за Србију – једно о новој влади Србије и два о односима...

Неуспех да се „одмах“ оконча офанзива на Рафу би поткопао односе, наводи се у саопштењу


Москва треба да брине и о „оружју и путеру“, изјавио је председник

Украјински посланици тврде да ограничења на циљеве који се могу гађати западним оружјем дају предност Москви


Све у свему, удео муслиманског бирачког тела се постепено повећава. У једном броју округа број муслимана се креће од 10 до 40% бирача, има места где их има више...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА