BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Објекти светског наслеђа УНЕСКА у Сирији у опасности

Објекти светског наслеђа УНЕСКА у Сирији у опасности
22.06.2013. год.


УНЕСКО позива на узбуну: сиријски споменици светског наслеђа налазе се под претњом нестанка. Стари градови Дамаск, Босра и Алепо, споменици Палмире, историјски центар у Халебу, замкови Крак-де-Шеваљје и Калат-Салах-ад-Дин, као и древна насеља од 1. до 6. века у Сирији. Сасвим је вероватно да ће врло скоро ти називи остати само у уџбеницима историје, културе и уметности. Нажалост, за сада нема никакве могућности да се то поправи, рекао је за Глас Русије саветник генералног директора УНЕСКА Хенрих Јушкјавичус.

- У условима оружаног конфликта у Сирији УНЕСКО сматра да је немогуће сачувати све ове споменике Светског наслеђа. Сви објекти до данас су осетно оштећени. Управо зато УНЕСКО је решио да их унесе у списак споменика који се налазе под претњом нестанка. Како би се спасили, треба прекинути војни конфликт.

У септебру 2012. године сазнало се да је у борбама у сиријском граду Алепо била уништена пијаца у историјском делу града, укључена у списак Светског наслеђа УНЕСКА. Оружани отпор власти и побуњеника у Сирији траје од марта 2011. године. По подацима УН, за то време у земљи је погинуло око сто хиљада становника. Међу њима су како муслимани, тако и хришћани.

Трагични догађаји у Сирији су изазвали велики одјек у Русији. У помоћ народу који страда руски грађани су већ сакупили око 70 тона хуманитарног терета и више од 3 милиона рубаља. Иницијатор сакупљања било је Императорско Православно Палестинско Друштво. Ова врло стара међународна добротворна организација већ више од 130 година доприноси јачању научних, културнјих и духовних веза Русије са Светом Земљом и земљама Блискоисточног региона. Она помаже не само хришћанима, већ и свима којима је то потребно. Наравно, потрудиће се да спасе и споменике, уверио је у интервјуу за Глас Русије члан савета Царског Палестинског Православног Друштва Олег Фомин.

- Сирија улази у ареал Свете Земље, и тамо је много за нас светих места. То је и манастир у региону Маљуља из 5-6. века, и остаци цркве Симеона Столпника и много тога другог. После Јерусалима и Витлајема, Сирија заузима треће место по светињма Блискоисточног региона. Зато, наравно, осуђујемо вандализам и залажемо се за очување историјских споменика ове земље.

Пре неколико деценија потписан је низ међународних конвенција о заштити културних споменика у случају оружаног конфликта. Ипак данас су на потписане споразуме у земљи заборавили. УНЕСКО са своје стране више пута је изјављивао спремност да пружи неопходну помоћ у оцени штете, нанете културном наслеђу земље, као и спремност да допринесе осигурању његове безбедности.

Милена Фаустова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Интензитет инсистирања на невиности Украјине је необичан, изјавио је руски министар спољних послова


„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу

Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...


Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА