BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Србија-Косово: на корак ближе ЕУ

Србија-Косово: на корак ближе ЕУ
22.06.2013. год.


Нова рунда преговора о "нормлаизацији" односа између Србије и Косова. После шестосатног састанка премијера Ивице Дачића и Хашима Тачија у Бриселу шеф европске дипломатије Кетрин Ештон, уз чије посредништво су вођени преговори, изјавила је да су стране урадиле велики посао и достигле прогрес о низу питања. У области правосуђа, рада полиције и предстојећих општинских избора на Косову.

О детаљима дописник Гласа Русије из Брисела Александар Шишло.

Договори које су постигли премијери Србије и Косова потврђују да су конкретни кораци предузети у правцу очигледног и стабилног побољшаља односа између Београда и Приштине били благовремени. Србски премијер Ивица Дачић и Хашим Тачи састали су се у административној престоници ЕУ на позив Кетрин Ештон, како би уочи самита ЕУ испунили означене циљеве на реализацији споразума у складу са планом, одобреним у мају ове године. Тада су Дачић и Тачи одредили мапу пута. Споразум о томе био је парафиран 19. априла у белгијској престоници.

Учесницима самита ЕУ предстоји још да одреде датум почетка преговора са Србијом о придруживању ЕУ, што је подржала Европска комисија одмах после постизања Априлског споразума. Осим тога, лидери ЕУ треба да закажу преговоре о склапању споразума о стабилизацији и придруживању са Косовом, што је први корак ка ступању у ЕУ.

Како сазнаје Глас Русије, у петак експертске групе Београда и Косова наставиће преговоре на разређењу спорних питања у области енергетике и телекомуникација. Београд са своје стране инсистира на томе да електроснабдевање општина на Косову где живе претежно Срби настави да обавља србска комапнија. Приштина тражи право независног увоза и извоза електричне енергије за читаву покрајину.

Што се тиче телекомуникација, Београд се и даље противи томе да Косово добије сопствени међународни телефонски позивни број. У Србији су незадовољни и демонтажом предајтниак спрских провајдера мобилне везе у централном Косову. Приштина је то објаснила тиме да су србски оператери на тржишту телекомуникација на Косову радили незаконито, тачније без дозволе.

Априлски споразум о нормализацији односа између Београда и Приштине, посвећен углавном организацији и овлашћењима србских општина на северу Косова, до данас није ступио на снагу. Споразум изводи српске општине ван јурисдикције Београда и фактички и предаје албанских властима на Косоову, које су у једностраном поретку прогласиле независност од Србије 2008. године.

Управо из тог разлога против такозваног Бриселског споразума залажу се многе српске опозиционе странке и покрети, православна црква, као и косовски Срби којих им аоко 40 хиљада.

У Београду, напротив, подвлачи се да у случају реализације споразума Србији ће бити отворен пут ка преговорима о придруживању ЕУ, а северне, претежно српске општине на Косову, добиће додатна права у заштити својих интереса.

У међувремену, ради испуњења захтева ЕУ Србија у Косово разменили су 17. јуна такозване официре за везу, они треба да допринесу зближавању ставова страна и да представљају своје владе у Притшини и Београду.

Александар Шишло,


  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА