BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Масимо Листри – фотогеније простора

15.06.2013. год.


14. јуна у Државном музеју архитектуре „А.В. Шчусева“ отворена је изложба познатог италијанског фотографа Масимо Листри. „Перспективе / Prospettive„. Управо је тако уметник назвао своје радове, који се експонирају у централној згради музеја, у вили у оквиру имања Тализиних. Није случајно одабрано ово место – Листри, који дубоко цени изузетну ванвременску архитектуру, био је очаран простором и унутрашњом игром светлости и сенки старих енфилада руског музеја.

Историјски ентеријери света – основна је тема радова Масимо Листри. Свој стваралачки пут је почео у седамнајестој години и пробао многе жанрове. Засуставио се на архитектури и до савршенства је разрадио уметничку фотографију унутрашњих простора.

Његов објектив је приказао величанствене музеје Ватикана, флорентијске дворце и галерије, краљевске библиотеке. Непокретна монументална лепота декорација протеклих епоха – то је несумњиво прави избор.

Шта је основно у радовима Масимо Листри? Игра контраста светлости и сенки. Све је крајње читко. Лепота сваког детаља не остаје непримећена. Али је најзначајније то, да мајстор у свакој фотогафији успева да прикаже често неопипљиву, али веома осетну „душу“ сваког места. Понекад, када се нађемо у неком изузетном месту, буквално почињемо да удишемо арому старих времена, којом је све прожето. У подсвести нам се јављају ликови протеклих епоха, који доживљавају препород док смо још тамо, унутра. Управо је то она нестајућа лепота коју је немогуће понети са собом, која бледи у успоменама, која нестаје као магла изнад реке на првим сунчевим зрацима, лепота, коју је немогуће заборавити, и која се не може без губитака сачувати у сећању. Детаљи ће бити избрисани, остаће само општи утисак. Ми не можемо да останемо тамо, али можемо да преваримо реалност и да ухватимо део места, које нас је одушевило, објективом. И фотоуметник Листри је вероватно један од најбољих „ловаца“ на суштину историјских ентеријера.

Неке је једноставно немогуће заборавити. Библиотека Зајтенштајнске опатије (Biblioteca dell'Abbazia - Seitenstetten 1994). Комбинација тајанствених, сабласно плавих зидова и пода, у позадини – златни, испуњен енергијом осунчани плафон, формира заиста дубоки утисак. Дворац Пити. Бела сала. Фиренца (Palazzo Pitti. Sala bianca. Firenze). Ентеријери експонирани у светлим тоновима запањују својом ваздушном лакоћом. Или бљештаво бела енфилада Дворца Венарија (Reggia di Venaria. Torino), као да вуче посетиоца на другу страну огледала, у паралелан свет неостварене маште. Посебно треба поменути крваво-црвену читаоницу Краљевске библиотеке у Рио де Жанеиру (Bibliteca Real Gabinette de Leitura Rio De Janeiro) и мајсторски пренето мистериозно светлуцање једне сале у Версајском дворцу (Reggia di Versailles).

Није случајно Изузетни и Опуномоћени Амбасадор Италије у Русији Антионио Цанарди Ланди посебно истакао, да изложба јако одражава личност Масимо Листри, који у суштини није само фотограф, него и архитекта.

А директор Државног музеја архитектуре „А. Шчусева“ Ирина Коробјина је захвалила амбасади Италије за помоћ и подршку у организацији изложбе, и пренела жеље руских познаваоца уметности Листри:

- Масимо Листри је фотогеније простора. Омиљена тема његових радова су ентеријери. И он бира ентиријере који су бескрајни, безгранични који отварају велике перспективе. Могуће је да је управо из тог разлога он одабрао као место одржавања своје изложбе – наш музеј... Ко зна, можда ће наши ентеријери бити његово ново надахнуће и да ћемо их у будућности видети на његовим фотогафијама.

Могуће је. Јер фотогаф, који је забележио вечност, лепоту геометрије и проницљивост људске мисли, једноставно не може да остави по страни руске ентеријере и архитектуру, у које је, према његовом признању, он одавно заљубљен. Значи да нас чекају многобројне лепоте, које ће се наћи на фотогафијама Масимо Листри.

Аљона Ракитина,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА