BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Данас је авијација приоритет за Русију

19.06.2013. год.


У Француској је отворен највећи авиосалон Ле Бурже. Прва четири дана су намењена професионалцима, а од петка до недеље улаз је отворен и за посетиоце. Без обзира на неумољиву финансијску кризу, организатори су расположени оптимистички, јер рекордни показатељи последњег салона 2011. године премашени су.

Тада је било регистровано 2113 учесника и представљено око 150 авиона. Данас је 2215 учесника и очекује се да ће на Ле Буржеу боравити најмање 350 000 људи. Посебно место на јубиларном салону дато је Русији, која представља вишенаменски ловац Су-35 С, школско-борбени авион Јак-130 и борбени хеликоптер Ка-52.

Од особености Ле Буржеа у интервјуу за Глас Русије говорио је координатор салона Емерик Арсимол.

- Ово је 50. јубиларни салон и ми идемо ногу уз ногу са светском ваздухопловном индустријом. То доказују и цифре: ове године имамо рекордни број учесника – 2215, што је скоро 10% више у поређењу са претходним салоном 2011. године, који смо сматрали врло успешним.

Друга важна новост је повратак руских авиона. Тако је пријатно схватити да је авијација поново постала приоритет за Русију, а код нас се појавио још један поуздани партнер за реализацију нових пројеката. Данас је у авијацији све везано за срадњу. Време када је иза пројеката стајала једна једина компанија прошло је.

Русија је увек била заступљена на Ле Буржеу. Зашто говорите о повратку?

- До недавно авијација није била приоритет за Русију. Конструкторски бирои су преживљавали захваљујући неким наруџбинама западних земаља. Сви су знали да су у Русији најбољи стручњаци у области, али да за њих нема посла. Али у последњој деценији Русија покушава да подигне грану на међународни ниво. И данас видимо резултате: они су величанствени. Сухој 35, Јак 130, Антонови, има читава серија одличних летелица које нисмо видели већ десет година.

Да ли може да се каже да се Русија вратила међу лидере авионске индустрије? Јер раније она је била еталон?

- Могуће је да је и била еталон, али не за цивилну авијацију. Важно је што данас у Русији схватају да је сва производња у области авијације повезана. На салону у Ле Буржеу има људи у чијим рукама се налази будућност светске авијације. И када они разматрају пројекте или формирају тимове, они узимају најбоље стручњаке, није важно из које земље. Узимају се у обзир само компетенција и умеће интегрисања у вишенационални пројекат.

Већ се зна који уговори ће бити разматрани и потписани на салону?

- По правилу на великим салонима као што је Ле Бурже званично се објављује о потписивању великих уговора. Али сви знају да се милионски уговори не разматрају за четири дана. То је завршетак преговора који трају годинама. О новим пословима ће објавити Боинг и Ербас, али то се за сада држи у тајности. По традицији, на салону се израчунавају резултати потписаних уговора и мислим да ће ова година бити добра. Али главни задатак салона је да омогући руководиоцима компанија да се сатану у неформалној атмосфери и да размотре будуће пројекте. Директор једне велике америчке фирме ми је рекао да је за њега Ле Бурже најугледнији салон: купујеш једну карту и за три дана разговараш са читавим светом.

Да ли се осећа утицај кризе на грану? На пример, аутосалони данас су пример како је криза ударила по авионској индустрији. Мање је учесника, више је буџетских аутомобила и слично.

- Пре свега, аутомобили и авиони имају сасвим различит животни циклус: ако нов аутомобил треба производити сваких пет година, максимум десет, циклус у авијацији траје од 50 година. Данашњи велики пројекти су резултати решења донетих пре 10, 15, па чак и 20 година. Ми радимо за будућност, наше пројекте ће реализовати већ нове генрације. Други важан моменат се састоји у томе што је ваздухопловни свет, за разлику од аутомобилског, врло уједињен. Компанија сама не може да ствара и производи производ. И коначно ми рачунамо на азијско тржиште, зато што данас у Азији, посебно у Кини, врло мало лете у пређењу са Европом и Северном Америком. Пошто у Кини брзо расте куповна моћ, не видим разлоге зашто би се увећање летова прекинуло. Оно ће само расти, и по разним прогнозама у овај регион у нардних 20 година биће потребно испоручивати 6-7 хиљада авиона. Тако да криза у глобалном смислу није дотакла авијацију.

Марија Сиделинкова,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри

Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...


Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама

Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник


Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА