BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Нуклеарно оружје у новим земљама – катастрофалне последице

Нуклеарно оружје у новим земљама – катастрофалне последице
17.06.2013. год.


Које функције врши Споразум о нераспростирању нуклеарного оружја и МАГАТЕ? Које земље су највише напредовале или већ створиле технологије довструке намене или само нуклеарно наоружање?

О томе је за Глас Русије говорио стални представник РФ у међународним организацијама у Бечу Владимир Воронков.

- Постоји Споразум о нераспростирању нуклерног наоружања. 1. јула 2013. године навршиће се 45 година од тренутка отварања овог споразума за потписивање. Моји комплименти за Глас Русије који професионално прати ову проблематику важну за безбедност РФ.

У складу са Споразумом о нераспростирању нуклеарног наоружања, постоји само 5 признатих нуклеарних сила – Русија, САД, Кина, Француска и Велика Британија. Ове земље су преузеле обавезе да не распростиру нуклеарно наоружање. Све остале државе чланице споразума добровољно су одустале од поседовања нуклеарног наоружања.

Још пре 45 година било је очигледно да ће појава нуклеарног наоружања код нових земаља довести до катастрофалних последица. Сада то разумевање дели већина земаља – 190, колико их је потписало Споразум.

Русија се залаже за то да споразум стекне заиста универзални карактер и позива земље као што су Индија, Пакистан, Израел, које за сада остају ван оквира споразума, да му се придруже што је могућ пре.

Али Споразум о нераспростирању нуклеарног наоружања није само механизам забрана. Зато је цивилни развој нуклеарне енергетике један од праваца који одређује споразум. Он дозвољава и чак подстиче коришћење и развој нуклеарних технологија у цивилне сврхе. Многе ненуклеарне државе потписнице Споразума имају развијене нуклеарне горивне циклусе. Међу њима су Аргентина, Бразил. Јапан. Рецимо, Немачка и Холандија се налазе у саставу европског концорцијума за обогаћивање уранијума.

При томе Немачка, Холандија, Швајцарска, Канада, Јужна Кореја имају сопствене снажне научно-истраживачке и примењене разраде у области осетљивих нуклеарних технологија. У скорије време Јапан намерава да пусти у рад велики објекат за прераду одрађеног нуклеарног горива. Наствља да развија и усавршава своје капацитете у области обогаћивања уранијума Иран.

Може се рећи да све ове земље поседују технологије које стварају потенцијал двоструке намене, који у случају доношења одговарајуће политичке одлуке може да буде искориштен и за прављење нуклеарног оружја. Ипак, са друге стране, управо то има принципијални значај.

У складу са Споразумом о нераспростирању нуклеарног наоружања, сва нуклеарна делатност ових држава налази се под сталном контролом МАГАТЕ. И док се инспектори агенције налазе на одговарајућим објектима, међународна заједница има пуну гаранцију да се ова делатност врши искључиво у цивилне сврхе.

Наталија Смирнова,

 



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Иста ограничења важе за гледаоце и љубитеље спорта који присуствују Летњим играма у Паризу


Дмитриј Песков је такође високо оценио сарадњу региона Русије и провинција Кине и истакао њен допринос развоју руских територија које се граниче са Кином.


На Русију се неће вршити дипломатски притисак, као што се не може победити на бојном пољу, рекао је председник

Председници Бразила и Јужне Африке одлучили су да не учествују на том догађају, који искључује Русију, наводи се у извештајима


Инвестициона група на челу са Џаредом Кушнером склопила је посао за изградњу хотела у Београду вредног 500 милиона долара


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА