BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Паметна торпеда: наћи и уништити

Паметна торпеда: наћи и уништити
17.06.2013. год.


У Русији је први пут формиран научни савет за пројектовање торпедног оружја. Он ће се бавити теоретским радовима у области балистике, хидродинамике, акустике. Неће остати без пажње ни затворена тематика, везана за особине навођења.

Производња торпеда са елементима вештачког интелекта који могу на дубини не само да распознају објекте по принципу свој-туђ, већ и да мењају програм трагања, да стварају нови – то су они задаци које би у перспективи стручњаци хтели да реше. Данас Русија и даље заузима водеће позиције у разради торпеда, претекавши напредне земље у погледу ратне морнарице, истиче потпредседник академије за геополитичке проблеме Константин Сивков.

- Приоритетни правац разраде новог торпедног оружја ће бити повећање домета паљбе и домета проналажења подводних објеката. Такође и придавање торпедима интелекта који ће им омогућити да врше разраду путање навођења на циљ и спречавање навођења на лажне циљеве.

Стварање научног савета за пројектовање торпедног оружја сведочи о жељи Русије да претекне конкуренте, подвлачи војни аналитичар Комсомољске правде Виктор Баранец:

- Наше школе које разрађују подводно наоружање сада су разбацане у неколико центара. Свако иде својим путем. Наше власти, комисија за војну индустрију, имају жељу да концентришу чувену руску школу производње подводних торпеда у једним рукама. И да направе снажан центар производње подводног оружја. Данас се главно састоји у томе које оружје захтева интелект. То је оружје 6. и 7. генерације.

Стручњаке већ одавно брине питање: да ли је могућа производња торпеда робота опремљеног вештачким интелектом. За сада торпеда сама по себи не могу да врше трагање, то је оружје које се наводи на већ означени циљ, објашњава Константин Сивков.

- Зато је интелект торпеда немањен решавању задатака издвајања реалног циља у окружењу сметњи. Трагањем за циљем се баве друга средства. Ако се торпеда примењују са подморнице, користи се хидроакустичка станица подморнице. Торпеда која би била испаљена у назначеном региону, пловила би тамо дуготрајно и трагала за циљевима уз помоћ хидроакустичке станице. Својевремено су разматране могућности производње суперторпеда са нуклеарним енергетским погоном, тачније у суштини атомском подморницом, само без посаде.

Она би могла да прелазе на десетине хиљада наутичких миља и да решавају борбене задатке. Али од пројекта су одусали због технички тешкоћа, истиче експерт. Истовремено руски морнари имају у наоружању млазни торпедо Шквал, који држи апсолутни рекорд по брзини за подводне објекте – више од 300 километара на сат. Због високе брзине ракете циљ једноставно не стиже да маневрише.

Научни савет за пројектовање торпедног оружја ујединиће водеће научнике и стручњаке у области балистике, хидродинамике, акустирке, компјутерских технологија. И већ 2014. године Савет планира да одржи фундаментални конгрес о пројектовању торпеда.

Олег Нехај,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: mordikov.fatal.ru/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Израелски емитер Кан известио је да две зараћене стране нису могле да се сложе око тога како би изгледао „крај рата“

Министар одбране Грант Шапс изјавио је да је то разлог зашто западне нације не обарају руске ракете изнад Украјине


Премијер није више животно угрожен, изјавио је Томаш Тараба

Патријарх московски и целе Русије Кирил прокоментарисао је забрану уласка патријарха србског Порфирија на Косово и Метохију изјавивши да је у питању „непријатељски чин“.


Наука је доказала а историјска пракса потврдила да народи који живе искључиво од своје прошлости и традиције осуђују себе на стагнацију, а народи који заборављају своју прошлост и традицију...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА