BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Развој уназад. Грчко тржиште изгубило статус развијеног

15.06.2013. год.


Проблеми у грчкој економији и даље брину умове светских финансијских експерата. Неколико година после почетка актуелне финансијско-економске кризе у овој медитеранској земљи служба MSCI World лишила је Грке статуса развијеног тржишта, датог још 2001. године. Узрок је био нагли пад индекса фондова Грчке, општа стагнација на локалном тржишту фондова, тешкоће око привлачења капитала и чак пширење бартер обрачунавања.

Индекс фондова Морган Стенли Капитал Интернешнл Врлд прорачунава се још од 1969. године. За то време он се прочуо као један од најгуледнијих и истовремено најконзервативнијих. Он се не мења неколико пута годишње, као показатељи познате тројке Фич, Стандард енд Пурс, Мудис, али зато је јасан критеријум припадности поједине државе конкретном тржишном кластеру.

Тренутно у категорију развијених тржишта индекс MSCI World убраја следеће државе и територије: Аустралија, Аустрија, Белгија, Велика Британија, Хонгконг, Немачка, Данска, Израел, Ирска, Шпанија, Италија, Канада, Холаднија, Нови Зеланд, Норвешка, Португалија, Сингапур, САД, Финска, Француска, Швајцарска, Шедска, Јапан.

Као што видмо, овој категорији припада и низ такозваних проблематичних земаља ЕУ – између осталог Португалија и Ирска. А грчка је изгубила сличну привилегију. Експерти Морган Стенли Капитак Интернешнл решили су да пажљивије прате Грчку још у јуну 2012. године – у јеку финансијске кризе у овој земљи. Од тада ЕУ и ММФ наводно је пошло за руком да превладају најакутнију фазу грпке ркизе која је претила целовитости читаве зоне евра. Ипак рејтингу грпчког тржишта то није помогло. Годину дана после почетка инспеције, индекс MSCI World смањен је за један степен.

Између осталог професор руске Финансијске академије Борис Рубцов у разговору за Глас Русије позвао је да се не апсолутизују оцене и изводи чак водећих рејтинг агенција. Уз то њихови експерти пре фисксирају постојећу ситуацију, него што израђују поуздане и вишестране прогнозе развоја ситуације или предлажу избор појединог антикризног модела.

- То зависи већ од конкретне земље и њеног положаја у Европи и свету. То је главни фактор. Боља или гора ситуација у земљи или поједини модел који јој се нуди – ово питање је везано за одређивање некаквог оптималног решења већ од стране саме државе.

Грчка није једина земља чије је место у систему светске тржишне економије подвргнуто ревидирању. Упоредо са њој експерти MSCI World снизили су рејтинг Марока. Ова земља по њиховој верзији недостојна је чак звања економије у развоју. А катар и УАЕ су добили повишење, мада и даље не достижу категорију развијених тржишних држава. забавно је што у исту групу са Катаром и УАЕ индекс MSCI World смешта Русију, Бразил, Индију и Кину, чланове групе БРИКС, што још једном подвлачи објективну условност сличних класификационих методика.

Петар Искендеров,




  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Анџеј Дуда је признао да је о том питању разговарао са Вашингтоном


Блок предвођен САД понаша се као да је наступила „ратна психоза“, изјавио је шеф мађарске дипломатије Петер Сијарто

Енди Стоун је оптужен за „правдање тероризма“ у објави у којој брани одлуку компаније да ублажи правила о говору мржње


Тунис, Алжир и Либија започели су преговоре без Марока и Мауританије, других оснивача бивше уније Магреба


Западни саветници су стационирани у амбасадама, изјавио је генерални секретар НАТО-а


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА