BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Касперски упозорио кинеске хакере

Касперски упозорио кинеске хакере
07.06.2013. год.


Кинески хакери већ неколико година прате активности страних влада и водећих компанија. У списку "жртава" се нашла и Русија. Сајбер мрежу, преко које су вршене крађе поверљивих података, открили су руски стручњаци из Лабараторије Касперски.

Иза врло романтичног имена NetTraveller (што се може превести као "интернет путник") крије се озбиљна шпијунска рачунарска мрежа. Уз њену помоћ, хакери су свакодневно, из године у годину, добијали поверљиве информације са рачунара влада, амбасада, војних центара, авиакорпорација, водећих истраживачких институција и комерцијалних компанија широм света, саопштио је главни антивирусни експерт Лабораторије Касперски Александар Гостјев.

- Према нашим проценама, та група броји најмање 50 људи. Што се тиче могуће повезаности тих људи са кинеском владом, ми таквих информација немамо. Међутим, напомињем да се кинеска хакерска култура заснива на једној интересантној чињеници: они прво покушавају да украду вредну информацију, па тек онда траже купца за њу. Ови могу бити било ко: друга група хакера, конкурентска компанија, као и владине службе.

Према подацима стручњака из Лабораторије Касперски, највише су од напада хакера имали штете Русија, Индија, Казахстан и Монголија. Исто тако, међу жртвама су се нашле и америчке, британске, јужнокорејске компаније и државне институције. Према званичном извештају Лабораторије Касперски, NetTraveller је заразио више од 350 система у 40 земаља. Принцип рада хакера је веома једноставан: они шаљу на електонску пошту писмо-пецање са зараженим садржајем. Као резултат тога, хакери добијају могућност праћења свих активности на зараженом рачунару и аутоматски копирају фајлове. Аналитичари процењују да је на овај начин украдено више од 22 гигабајта информација. Међутим, генералног директора Групе IB Иљу Сачкова јако брину овакве бучне изјаве. Чудно је што су се резултати истраге чули из медија, а не из владиних агенција, као и то што оптужбе долазе од стране приватне компаније, каже Сачков.

- Овква информација, ако се оптужује страна за компјутерски криминал, мора доћи од стране Министарства иностраних послова Руске Федерације, званичним путем. Фактички ово је међународни скандал. Уколико се води истрага за кривично дело или истрага о сајбер-шпијунажи, прво се води истрага, и након хапшења преступника се говори о томе шта је било урађено. Сада нема нити оптужбе нити изјава министарства иностраних послова, а преступници већ знају да је њихова мрежа откривена.

С друге стране, јасно је да за компаније, које се баве анти-вирусном заштитом, ово може бити добра самопромоција. Посебно јер постоји разлог: о активностима NetTraveller обелодањено је непосредно пре састанка америчког председника Барака Обаме и председника Кине Кси Ђинпинга. Једна од главних тема разговора ће бити и сама сајбер-шпијунажа.

Ана Хрустаљова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције

Анџеј Дуда је признао да је о том питању разговарао са Вашингтоном


Блок предвођен САД понаша се као да је наступила „ратна психоза“, изјавио је шеф мађарске дипломатије Петер Сијарто

Енди Стоун је оптужен за „правдање тероризма“ у објави у којој брани одлуку компаније да ублажи правила о говору мржње



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА