BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија - ЕУ: традиционални самит

Русија - ЕУ: традиционални самит
03.06.2013. год.


У Јекатеринбургу почиње самит Русија-ЕУ. 31. самит РФ-ЕУ ће бити одржан у складу са обичним сценаријем. Увече ће се лидери састати приликом неформалне вечере. Сутра ће бити одржана пленарна седница, коју завршава радни доручак.

За ЕУ је Русија главни добављач енергената. Русија развија тај правац. Већ је прорадио гасовод Северни ток, гради се Јужни ток. Међутим, 2009. године је ЕУ усвојила Трећи енергопакет, који знатно ограничава рад руског Гаспрома. Протекле године је Еврокомисија почела да проверава: није ли концерн прекршио правила конкуренције на европском тржишту. Брисел покушава да смањи пуномоћја Гаспрома да би постао независнији од руских испорука, - истиче доцент Више школе економије Владимир Соколов.

- ЕУ као велика разноврсна структура је заинтересована и економски – да купи гас јефтиније него код Гаспрома, и политички – да смањи зависност од Русије. С друге стране, немачки бизнис се комфорно осећа, радећи с Гаспромом, он ће наставити тај рад. Поред тога, то је дугорочна и стабилна прича. Постоје гасовод и огромна налазишта. Дакле, они неће раскинути везе с Русијом.

Још једно стално питање у дијалогу Русије и ЕУ је визно. Прво се претпоставља поједноставити визни режим, затим га потпуно укинути. Данас се Москва и Брисел договарају о безвизним посетама за власнике службених пасоша. Било је усклађено да ће ово право добити 15 хиљада људи. Сада неке европске земље траже више детаља: како ће се и коме издавати ти пасоши. Руски преговарачи истичу – треба сачекати одлуку свих чланица ЕУ. Међутим, ту игра улогу не само мишлење Европљана, - сматра директор Центра геополитичких експертиза Валериј Коровин.

- То, што су Европљани забринути у вези са 15 хиљада носилаца службених пасоша, сведочи да се они устваре боје Русије и њених грађана, јер сами немају стриктну представу, шта је Европи потребно од Русије, какви су њени интереси. Да ли треба развијати односе, или се у складу са саветом Вашингтона дистанцирати од ње? Док се опредељују, они одуговлаче.

Међународни проблеми ће бити размотрени током радног доручка. Реч је о Блискоисточном регулисању, ситуацији на северу Африке, у Придњестровју и Нагорном Карабаху. Међутим, пре свега лидери намеравају да детаљно размотре ситуацију у Сирији. Раније је Савет ЕУ одобрио нове санкције против те земље. До 1. јуна 2014. године се уводи нафтни ембарго, евентуални активи низа физичких и правних лица, укључујући Централну банку Сирије, блокирају се. При томе је протекле недеље ЕУ укинуо ембарго за испоруке оружја сиријској опозицији. Од 1. августа свака чланица ЕУ ће одлучивати - коме и шта да испоручује. Такав корак Брисела може да још више искомпликује ситуацију.

Ни Русија неће да избегне претензије. ЕУ оптужује Москву за испоруке оружја Дамаску. Међутим, то није сензација, ни кршење међународног права. Помоћник председника Јуриј Ушаков је подсетио да Русија уважава закључене раније уговоре, нове уговоре она не планира да потпише.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА