BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Прва истраживачка нафтна бушотина у Републици Србској

Прва истраживачка нафтна бушотина у Републици Србској
31.05.2013. год.


Предузеће "Јадран-Нафтагас", заједничко предузеће Нафтне индустрије Србије и руске компаније "НефтегазИнКор" данас су свечано отвориле прву истражну бушотину у Републици Србској, код Обудовца у општини Шамац, која је дио стратешког пројекта истраживања нафте у Републици Србској.

Веру у успех стратешког истраживања нафте на овим просторима изразио је и генерални директор НИС-а, господин Кирил Кравченко, који је најавио да ће се сви резултати истраживања знати почетком идуће године.

"Почетак бушења истражне бушотине у Обудовцу не значи аутоматски и проналажење нафте, с обзиром да је према међународној пракси истраживања нафте и гаса, проценат успешности истраживања око 30 одсто, а неуспех је увек око 70 одсто", изјавио је овом приликом генерални директор НИС-а Кирил Кравченко.

Кравченко је такође додао: "Прва бушотина ће бити 2800, друга 3500 метара и крајем децембра, почетком јануара добићемо укупне детаље и податке да би планирали следећу фазу инвестиције."

"Ова инвестиција има огроман значај за привреду Републике Српске, то значи додатни новац у буџет Српске и додатно запошљавање 500 радника, истакао је министар индустрије", енергетике и рударства Републике Српске Жељко Ковачевић Ковачевић.

На основу плана геолошко-истражних радова за територију Републике Српске, до сада је урађено поновно тумачење старих сеизмичких података, као и деконзервација и испитивање две старе бушотине. Истраживања су показала да на овим подручјима постоји потенцијал за проналазак нафте и гаса. Томе су допринела и нова сеизмичка испитивања на релацији Нови Град – Дoбoј од 210 km, затим на истражном простору Семберијe (516 km), као и на истражном простору Посавине (310 km), на потезу од Бања Луке до Зворника (303 km) и Мајевице (100 km).

Заменик генералног директора за спољне везе „Зарубежњефта“ Александар Вороњин је истакао: "Као што сам већ рекао ми сво предвидели значајне инвестиције за овај пројекат и полазимо од тога да ће наши планови бити реализовани. Буџет Републике Српске ће добити значајна средства у облику пореза".

Приликом истраживањa нафте и гаса на територији Републике Српске, коришћене су основне методе: 2D и 3D сеизмичка испитивања. Циљ ових испитивања јесте детаљно сагледавање геолошке грађе подручја и дефинисање геолошког модела, односно издвајање најперспективније локације за будућа детаљна истраживања нафте и гаса.

Обрада и интерпретација до сада снимљених сеизмичких података урађенe су у Научно-технолошком центру НИС Нафтагас. Захваљујући њиховој сарадњи са стручњацима из руских нафтних компанија,,Гаспром њефт’’ и,,Зарубежњефт’’, дефинисане су локације за бушење првих истражних бушотина на територији Републике Српске.

У досадашња нафтна истраживања у Републици Србској уложено је 13 милиона долара, а ове године планирано је улагање још 19,5 милиона долара.

Планирана инвестиција за истраживање нафте и гаса до краја 2014. године је 40,7 милиона долара, а за фазу експлоатације 188,3 милиона долара, уколико се докажу резерве нафте.

Према резултатима до сада спроведених истраживања, процене су да у Републици Србској има приближно око 50 милиона тона сирове нафте, а те процене се темеље на подацима старим више деценија.

Прошле године су спроведена испитивања на територијама петнаест општина Републике Српске.

Пројекат истраживања и експлоатације нафте и гаса званично је започео у РС још септембра 2011. године када је потписан концесиони уговор са руским партнерима на период од 28 година (три године за истраживања и 25 година за експлоатацију).

Тим уговором је предвиђена инвестиција око 176,4 милиона евра и отварање око 500 нових радних мјеста у процесу експлоатације нафте и гаса.

Свечаном отварању су присуствовали генерални директор НИС-а Кирил Кравченко, заменик генералног директора Зарубежњефта, мајке компаније НефтегазИнКора Александр Јуревич Вороњин и високи званичници из Владе и председник Републике Српске.

Вања Савићевић,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА