BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Тандерболти напустили Европу

29.05.2013. год.


У Европи гасе одјек хладног рата. У априлу 2013. године континент је напустила последња америчка тенковска чета, а пре три дана у САД вратили су се последњи јуришници А-10 Тандерболт из састава расформиране 81. ескадриле ратног ваздухопловства САД, базиране у ваздухопловној бази Шпангдалем у Немачкој.

Дуге сенке сукоба

Током неколико деценија хладног рата америчке трупе у Европи биле су окосница обједињених снага НАТО-а, сурпотстављених Совјетском Савезу. На врхунцу конфронтације америчка групација имала је скоро 300 хиљада људи, хиљаде тенкова и оклопних борбених возила, стотине тешких артиљеријских система, авиона и хеликоптера. Ништа мање упечатљиве снаге немачког Буднесвера, као и британска рајнска армија и остали савезнички контигенти супротстављали су се највећој у историји војној групацији концентрисаној у Источној Европи, СССР и његовим савезницима. Планови страна предвиђали су примену на стотине нуклеарних пуњења и првих неколико дана рата само у циљу подршке трупа, без напада градова и осталих позадинских објеката.

Планови НАТО-а допуштали су примену нуклеарног оружја на сопственој територији. Нуклеарне фугасе требало је да се постављају на стратешки важним тачкама – на великим аутомобилским трасама, под мостовима у специјалним бетонским шахтовима и слично. Претпостављало се да би приликом експлозије свих пуњења била створена зона радиоактивне контаминације и тешко превладивих препрека, што би задржало напредовање совјетских трупа на два-три дана.

Јуришници А-10, чије постављање је започело у другој половини 70-их година, били су део напредних снага НАТО-а, намењених за сузбијање очекиваног совјетског пробоја до Ламанша. У току многобројних великих и малих маневара пилоти јуршници су увежбавали летове на супермалим висинама по основним маршрутама највероватнијег напредовања совјетских трупа. Таква припрема је требало да смањи губитке Warthog од ватре совјетке ПВО и напада совјетских ловаца. Ипак уз све лукавости прогнозе које су предвиђале у условима масовног рата две суперсиле око 7 изгубљених летелица на сваких сто летова, давале су групацији америчких јуришника највише две недеље живота до потпуног губитка безбедности. Прелазак на примену стратешког нуклеарног оружја био је сасвим реална перспектива.

Смањење готовости

Распад Варшавског споразума, затим и СССР прекинули су ову конфронтацију. Данас ни једна од страна не посесдује могућност и жељу да започне у Европи офанзивна борбена дејства, и узајамно смањење снага постало је констатација промењене ситуације. Америчке снаге у Европу су смањење до две бригаде – једне на борбеним возилима Старјкер у Немачкоји и једне десантне у Италији. Вазхдушне снаге које их подржавају су смањене до 6 ловачких ескадрила (једне у Немачкој, две у Италији и три у Енглеској), при томе половина је преведена у режим смањене бојеве готовости. Повлачење последих тенкова и јуршника на пролеће 2013. године у САД постало је наставак рпоцеса смањења конронтације у Еворпи, активизираног после одлуке о смањењу војних трошкова.

Главна намена снага у Европи данас постаје подршка америчких операција на Блиском Истоку, у Централној Азији и у региону Пацифичног прстена, што је нагло повећало значај преосталих јединица за транспорт и пуњење горивом које су остале у европским базама.

Ново лице рата

Европско смањење нажалост не значи пад напетости у свету и смањење општег нивоа опасности. Рат ће се разбуктати по широком луку исламских држава од Малија до Централне Азије, сукоб на Југоистоку Азије тек започиње, а терористичка активност не признаје границе у принципу.

У том рату тенковске дивизије и јуришне ескадриле губе свој претходни значај. Све земље света, не искључујући Русију и САД траже нове облике организације својих оружаних снага прд лицем нових опасности и нових непријатеља. Између осталог може се вероватно рећи: класични нуклеарни сукоб је ствар прошлости. Цена људског живота за развијене земље је постала превисока да би се озбиљно планирала борбена дејства тих размера која су претпостављана у време хладног рата.

Илија Крамник,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер

НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници


Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова

Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


За разлику од Запада, Москва никада неће „укинути“ ниједну страну културу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА