BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Зашто имигранти са Балкана учествују у паљењу европских предграђа?

Зашто имигранти са Балкана учествују у паљењу европских предграђа?
29.05.2013. год.


У предграђима Стокхолма су избили масовни нереди у којима је учињена огромна штета и нарушена репутација Шведске као оазе мира и благостања за многобројне имигранте из сиромашних делова Европе и света.

Шведска је у протеклим годинама била једна од најпожељнијих дестинација и за становнике Балкана, па је зато поготово необично да је експлозија бунта и незадовољства избила управо у оним предграђима у којима су они били најбројнија популација. Стога се поставља питање због чега је то тако, и шта је проузроковало огорчење Балканаца и других имиграната у тој земљи на северу Европе?

Све је почело након једног инцидента средином месеца, када је шведска полиција убила старијег човека у покушају његовог привођења, а затим је дошло до неконтролисаног излива незадовољства тамошњих становника целокупним њиховим статусом и социјалним положајем. Током недељу дана непрекидних нереда који и даље нису у потпуности престали, изгорело је преко стотину аутомобила, три школе и једне дечје јаслице, разбијани су излози на трговинама, запаљено је неколико зграда, једна полицијска станица и културни центар. Такође, полиција је нападана каменицама, а шведски ватрогасци су изјавили да никада до сада нису видели толико пожара који бесне у исто време, с обзиром да их је било на стотине.

Ради се о предграђима у којима већином живе имигранти из азијских земаља, али најбројнију групу чине досељеници са подручја Балкана, а поготово из Босне и Херцеговине, који су долазили баш у просперитетну Шведску да у њој нађу спас од сиромаштва и тешких услова живота. Међутим, како се види из протеклих догађаја и по речима самих огорчених имиграната, управо ту их је задесила слична судбина, јер су шведске власти у великој мери смањиле социјална давања. Званични шведски подаци кажу да се преко 30% младих у сиромашним предграђима не школује и да немају посао, а у тим деловима Стокхолма у којима сада владају нереди, званична стопа незапослености је чак три пута већа у односу на укупан просек главног града. Осим тога, разлика између богатих и сиромашних у тој земљи увећава се бржим темпом него у било којој другој развијеној земљи.

А како тврде сами учесници немира, они су неправедно оптужени да не желе да се интегришу у друштвене токове, зато што по њиховим речима, досељеници у тој земљи никада нису ни добили прилику да се прилагоде, па зато сада имају растућу незапосленост и сиромаштво, а жале се и на расистички однос према њима, те сматрају да се само насилним методама могу изборити за то да се о њиховим проблемима сазна у широј јавности.

Све је то допринело томе да се Шведска, која је до недавно у очима свих становника бивше Југославије сматрана за готово идеално место на коме се може започети срећнији и бољи живот, с обзиром на издашне бенефиције које је омогућавао тамошњи социјални модел, одједном претворила у своју супротност, односно у земљу све веће неједнакости и растуће беде.

Имигранти и азиланти из угрожених делова света, а поготово са Балкана, очигледно су осетили бес оног тренутка када су увидели да њихова перцепција Шведске, као једне од богатијих европских земаља, не одговара данашњим стварним чињеницама. А те чињенице говоре да досељеници имају великих проблема са проналажењем посла, а истовремено ни социјална давања нису више онаква, каква су била ранијих година.

Чини се да је све то код балканских и других досељеника, који укупно чине 15 посто укупног становништва у тој скандинавској земљи, створио осећај безнађа и дубоке бесперспективности, што је напослетку резултирало немирима какве управо видимо у предграђима Стокхолма. И што је најгоре, за људе са балканских простора убудуће се поставља још једно важно питање, а оно гласи – ако је нестала илузија о несебичним бенефицијама у оквиру скандинавског модела социјалне правде, те ако ни север Европе више није оаза материјалног благостања и мирно место за живот, онда где га је уопште могуће пронаћи?

Ратко Паић,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији


Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму

Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству


Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација

Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу


Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА