BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Инвестиције у замену за прекид трговинског рата

Инвестиције у замену за прекид трговинског рата
29.05.2013. год.


Кина и Немачка су се изгледа договориле да прекину трговински рат око испорука кинеских соларних батерија и телекомуникационе опреме у ЕУ. То је један од главних политичких резултата прве посете новог премијера Државног савета Кине Лија Кећенга.
Немачка намерава да учини све како би се до завршетка антимонопослке истраге слоларних батерија из Кине максимално напредовало на преговорима, изјавила оу канцеларка Немачке Ангела Меркел после преговора са кинеским премијером.

Ли Кећенг са своје стране на заједничкој конференцији за штампу са Ангелом Меркел изразио је наду да ће зони евра поћи за руком да успешно превлада финансијске тешкоће. То је по њему важно за развој кинеске економије и међународне коњуктуре у целини. Карактеристично је да за разлику од посете Ангеле Меркел прошлог пролећа Кини, овог пута Пекинг није обећао да ће директно да финансијски помогне ЕУ да изађе на крај са дуговима. Очигледно услов нових транши кинеске помоћи, о чему су стране могле да се договоре очи у очи, треба да буде максимално поштовање интереса Кине од стране европљана.

Међутим ситуација није једнозначна. У области соларних батерија постоји конкретна жалба на Кину од стране европске асоцијације ProSun. Европљани кажу да Кина извози соларне батерије по дампинг ценама, истакао је експерт Европског института Владислав Белов.

- Није тајна да многе гране кинеске индустрије дотира држава. Истовремено многе кинеске компаније користе туђе технологије без плаћања лиценце за патенте западноевропских компанија. Ове године донете су заштитне увозне таксе против кинеских соларних батерија. Кинези су одговорили одговарајућим мерама. Ситуација личи на трговински рат.

Међутим, за разлику од соларних батерија, конкретних жалби на несавесну конкуренцију од стране Кине приликом извоза мобилне телекомуникционе опреме нема. У чему је разлог усрдности Европске комисије? Мишљење Михаила Дељагина, директора Института за проблеме глобализације.

- Европљани губе конкуренцију, али локални бизнисмени су углавном поштени. Они схватају: да, ми губимо, али ми губимо поштено, зашто да се вређамо, на шта да се жалимо? Европска комисија гледа на економску ситуацију у целини. Она види да се европска економија расипа, да се ситуација погоршава.

Али цена питања је велика – кинеска финансијска помоћ и кинеске инвестиције пружају Европи наду да ће се разабрати са дуговима и не само са дужничким проблемима.

В. Фјодоров,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА