BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Самит без одлука

Самит без одлука
26.05.2013. год.


Самиту ЕУ који је протекао у Бриселу од самог почетка био је осуђен на повећано интересовање јер његови учесници су намеравали да размотре не само дуготрајну финансијску кризу у зони евра, већ и мање експлозивни енергетски проблем.

Спољна криза негативно се закономерно надовезала за ЕУ: на неспособност европских лидера да се оперативно договарају о кључним антикризним питањима. Учесници самита нису ни донели конкретне одлуке о планираном пружању Европској централној банци надзорних овлашћења над европским банкарским системом. Није се десио пробој ни у другом важном питању – о ограничењу банкарске тајне. Ова питања не могу да буду решена на нивоу појединих влада или чак читаве ЕУ, пошто дотичу интересе снажних транснационалних корпорација са њиховим милијардским финансијским токовима – истакао је у разговору за Глас Русије директор руског фонда Центра за развој тржишта фондова Јуриј Данилов.

Надаље може да се очекује сукоб интреса трансанционалних корпорација са једне стране и државе са друге. Када би неко очигледно био јачи, проблем би био решен несумњиво у једну или другу страну. Али дати проблем ће се решавати дуго. Очигледно он никада неће бити до краја решен.

Не чуди што учесници актуелног самита ЕУ нису успели да усагласе практичне аспекте покретања директиве о размени информација о приходима од банкарских улога. Мада је ЕУ разрадио одговарајућу дурективу још 2008. године, најреалнији рок за њено активирање остаје 1. јануар 2015. годне. Али и ова оцена је врло оптмистична.

Не успешви да зачуде европску јавност новим идејама и тим пре решењима финансијских питања, учесници самита полако прелазе на енергетику. Намеравамо да одржимо стратешку дискусију о кључним апектима наше енергетске политике – тако је врло неодређено осликао задатке ЕУ у тој области преседник Савета ЕУ Херман ван Ромпеј. По његовим речима, у центру дискусије ће се наћи три питања:

- Како може да се искористи повећање ефективности коришћења енергије за развој конкурентности европске економије, стимулисање раста и запослености? Како стимулисати разраду сопствених извора енергије у Европи? Како осигурати предивљивију енергетску политику ЕУ ради привлачења додатних инвестиција у развој европске енергетске инфраструктуре?

Одговори на ова питања нису за сада познати. Између осталог, ослањајући се на искуство финансијско-банкарских дискусија, из неког разлога се чини да јасне и усаглашене одговоре нећемо чути.

Петар Искендеров,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник

Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА