BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Ракета тачно погађа циљ

Ракета тачно погађа циљ
26.05.2013. год.


Како је саопштено из министарства одбране Индије, земља је обавила успешно тестирање бродске верзије крилате ракете „БраМос“. Ракета је у стању да напада циљеве на удаљености до 290 км, између осталог и надземне на висини од 10 м изнад површине земље.

„БраМос“ се већ налази у наоружању копнене војске Индије, њом су снабдевени бродови РМ земље. У марту је први пут извршено успешно лансирање подводне верзије крилате ракете „БраМос“. У току године треба да буду обављена тестирања ракете ваздушног базирања.

Тестирање бродске верзије обављено је у оквиру комплексних испитивања наоружања монтираног на фрегати „Tarkash“ која је изграђена у Русији. Бродови по пројекту 11356 у које спада и „Tarkash“ намењени су за вођење борбених дејстава у океанским и морским рејонима самостално и у саставу јединица бродова у својству брода у пратњи. Њихове борбене могућности ће омогућити да се проналазе и уништавају подморнице противника, да се врши противбродска, противваздушна и противподморничка одбрана борбених бродова и пловила у мору, да се подржавају борбена дејства копнених јединица и да се обезбеди искрцавање морског десанта.

Ракетама „БраМос“ биће опремљене све три фрегате које су у Русији саграђене за Индију – Tarkash, Teg и Trikand. Прва два брода су већ ушла у састав РМ Индије. Долазак Trikand из Калињинграда се очекује ускоро. Њихова појава у флоти ратне морнарице Индије намењена је битном повећању њене ударне моћи. Планирано је да се ракетама „БраМос“ опреме и други индијски борбени бродови, укључујући и носач авиона „Викрамадитја“ који је саграђен у Русији и који ће индијској РМ бити предат ове године, истакао је бивши начелник главног штаба ракетне војске стратешке намене Русије Виктор Јесин:

- Крилата ракета „БраМос“ је један од успешних заједничких пројеката Русије и Индије. То се огледа чак и у њеном називу. Руско-индијско предузеће „БраМос Аероспејс лимитид“ названо је у част двеју река – Брамапутре и Москве. Дирекција компаније која прави ракету „БраМос“ налази се у Индији. Ракета се производи заједничким напорима руских и индијских инжењера, али водећу улогу у складу са закљученим споразумом играју индијски стручњаци. У основи стварања ове ракете налази се аналог руске суперсоничне ракете, иако ракета која се производи у Индији захваљујући руским и индијским стручњацима представља већ побољшану варијанту.

Ракете „БраМос“ имају високу технолошку компатибилност. Она се широко користи и у индијској копненој војсци. Између осталог, погранична војска у Аруначал-Прадешу и другим пограничним рејонима је већ има у свом наоружању. Што се тиче ваздухопловних снага Индије, и ту се одвија активан рад. Ракета ће бити намењена ловцима Су-30МКИ и МиГ-29.

Оружане снаге Индије су ракету „БраМос“ почеле да добијају 2005. године. По оценама стручњака у свету засад нема аналога ове ракете који би имао тако високу суперсоничну брзину. У поређењу с иностраним аналозима који се данас користе „БраМос“ има троструку предност у брзини, а у погледу реаговања 3-4 пута. Ракета је слабо приметна за радаре. Истина, да се не би кршили међународни споразуми о преношењу ракетних технологија, њен домет је ограничен на 290 киломеара. Лет ракете чија тежина у основној варијанти износи 3 т врши се у дијапазону висине од 10 до 14 хиљада метара по променљивој трајекторији. Ракета лако може да заобиђе препреке на које наилази – планине, брда и слично и да погађа циљеве који се иза њих крију. У овој ракети је у пракси остварен принцип „пуцај и заборави“ – она сама проналази циљ.

Георгиј Ванецов,

 



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба


Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА