BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

У ЕУ се множе скандали

У ЕУ се множе скандали
26.05.2013. год.


По много чему кључни самит ЕУ се одвијао у знаку скандала. Последњих неколико година Међарска се налази на удару. Руководство ЕУ је критиковало и оптужило власт те државе за антидемократичност, стрмљење ка тоталитаризму, укидање опозиционих медија, стремљење националистичким идеалима.

Ситуација у Међарској мало се изменила после 2004.године када је ступила у чланство ЕУ. Долазимо до момента где се прича Немачке и Међарске укрштају.

У Немачкој, посебно пошто се ближе септембарски избори за Бундестаг, расту друштвено- политичке дискусије на рачун тога да ли је Немачка дужна да финансијски спашава ЕУ. А ако да, није ли потребно смањити број оних којима би требало помоћи

Један од главних актера предизборних дебата Пер Штајнбрук, претендент на место канцелара из социјал-демократске партије, позвао је садашњу канцеларку Мерклел да не води преговоре са владом мађарског премијера. Такође, Штајнбрук је предложио Ангели Меркел да премијера Виктора Орбана и његову владу, као и читаву Мађарску „искључи из ЕУ, јер тежи диктаторском режиму“. Меркел се такође критички изразила на рачун Будимпеште, рекавши да је потребно учинити све могуће, како би се та држава вратила на прави пут. И додала „није неопходно одмах слати коњицу“ у Мађарску.

Реакција Виктора Орбана је такође била брза. Он је подсетио да су „Немци једном већ послали коњицу у Мађарску у виду тенкова, и да је то била лоша идеја, која није довела до успеха“- имајући у виду дешавања из Другог светског рата. Тај је одговор такође у одређеном степену изашао из оквира дипломатске комуникације.

Главни проблем који води све лошијој међудржавној атмосфери у ЕУ- чак није ни у пуком налету страсти. Принципијална опасност се огледа у скандалима који потресају сами врх држава.За „Глас Русије“ на ову тему говори Надежда Арбатове, стручњак из Центра међународне безбедности при ИМЕМО РАН:

- За ЕУ, урушавање еврозоне би значило признавање реверзибилности процеса евопских интеграција, у крајњој линији у неколико смерова. У време кризе, то је посебно тешко. У међувремену, криза ЕУ не носи само финансијско- економски карактер, већ и системски. Економска криза је постала само катализатор проблема, који су се накупили од раније, у том смислу и као резултат убрзаног ширења ЕУ.

Ваља још поменути у овом контексту да је заменик министра финансија Грчке Христос Стајкурас 2012.године предложио да се од Немачке затраже нове ратне репарације и чак је лично обећао да ће израчунати суму. Грке, ојађене кризом и врло очигледном улогом Немачке у тој кризи, забринула је судбина националног златног фонда, који су, како претпостављају грчки експерти, однели фашистички окупатори. Осим тога, на преговарачком столу може се наћи и захтев за повраћај зајма који је Атина доставила Берлину током година рата, а на захтев трећег Рајха. Данас би сума тог зајма била неколико милијарди долара, без камата. Тако да се може очекивати раст захтева и камата у кризом захваћеној Европи.

Петар Искендеров,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА