BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Стратешка сарадња са Русима или европски ген са Ирцима?

Стратешка сарадња са Русима или европски ген са Ирцима?
24.05.2013. год.


Данашњи дан ће без икакве сумње представљати нови камен међаш у међусобним односима Србије и Русије у свим сферама и на свим нивоима, с обзиром на догађај који ће га обележити, а ради се о званичном потписивању Декларације о стратешком партнерству, на којој ће стајати имена два председника, Николића и Путина.

Како је србски председник изјавио непосредно уочи тог догађаја – биће то «нова епоха сарадње која ће показати да ниједан циљ није недостижан ако се две земље удруже», или другим речима – у савезу са Русијом, Србија може да оствари оно што је раније било немогуће.

Дакле, након потписивања заједничке Декларације у Путиновој резиденцији у руској летњој престоници, како се неформално назива град Сочи, биће конкретизовани правци којима ће се кретати будућа србско-руска сарадња, а очекује се да ће то, поред безбедности, политике, науке и културе - првенствено бити свеобухватна сарадња у области економије, јер ће се интензивирати руска улагања у српску привреду.

Да је то тако, показује јучерашње потписивање уговора у Београду, о модернизацији српске железнице, који је оцењен као један од најзначајнијих развојних пројеката за српску економију, а премијер Дачић је том приликом изјавио да тај, скоро милијарду долара вредан уговор, има животни значај за развој српске железнице и општи развој земље.

То је била нека врста увода у данашње озваничавање споразума о стратешком партнерству две земље, којим ће Русија постати нови стуб на коме почива србска спољна политика, а Томислав Николић га је описао као «круну заједничких напора у циљу активирања билатералне сарадње у свим областима».

Међутим, управо у време када се и формално озваничава плодна србско-руска сарадња у садашњости и наговештава њен свестрани развој у будућности, у појединим штампаним и електронским медијима појавили су се помало бизарни чланци о резултатима недавног научног истраживања Универзитета у Калифорнији, у коме се наводно испитивањем једног од безброј људских гена, доказује да су Срби, по њима, генетски ближи Ирцима него Русима, а тако гласи и наслов који је изведен као закључак целог истраживања.

Па ипак, без обзира на поменута уверавања калифорнијских научника заснована на истраживању најстаријег европског генома под називом ХГ2, који Србе наводно чини сроднијим Ирцима, Грузинима и појединим Нордијским народима него Русима, чини се да данашње потписивање Декларације о стратешком партнерству Србије и Русије ипак показује да и поред тог фамозног ирско-србског генома ХГ2, међу србским и руским народом постоји мало већа доза блискости и разумевања.

О томе треба да посведоче свеже стављени потписи двојице председника Владимира Путина и Томислава Николића на документу који ће означити даље правце развоја међусобних односа.

Према томе, познато руско летовалиште Сочи, које ће угостити високу српску делегацију, биће место на коме ће бити потврђено оно што је и до сада било познато најширој јавности, а ради се о томе да две државе и два народа повезује не само традиционална словенска, језичка, историјска и религијска блискост, него исто тако и велики заједнички економски интерес.

Србија ће на тај начин бити у прилици да оствари све оне тежње које до сада сама очигледно није успевала да оствари, а управо то је смисао изјаве председника Николића када је рекао да «ниједан циљ није недостижан ако се две земље удруже». Управо у томе је важност данашњег потписивања Декларације о стратешком партнерству између Србије и Русије. А Ирци нека засад сачекају.

Ратко Паић,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: EPA/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја


Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену

Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс


Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА