BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Чије оружје пуца у Сирији?

Чије оружје пуца у Сирији?
23.05.2013. год.


На састанку такозваних пријатеља Сирије у Аману Русија и Иран су поново били критиковани због за сада недоказаних испорука оружја режиму Башара Асада.

Међутим фрнцуски Фигаро, позивајући се на дипломате из ЕУ објављује страшну цифру: најамње 800 добровољаца из земаља ЕУ бори се данас у редовима противника истог тог Башара Асада. Онда ко се после тога може оптужити за мешање у конфликт и за подршку злочина? Фигаро саопштава да је већина бораца џихада из Европе пришло организацијама везаним за Ал-Каиду – пре свега за терористичку групу Џабхат ал-Нурса, која је недавно положила званичну заклетву верности Ал-Каиди. Да подсетио да Ал-Каида обједињава радикалне исламисте сунитског усмерења, који сматрају световну владу Башара Асада безбожном. И сама управо овим људима Европа планира да још дода оружја – већ 27. маја шефови дипломатија земаља ЕУ намеравају да размотре укидање ембарга на испоруке оружја у Сирију. Алжирска новинарка Набила Рамдани, аутор неколико монографија о конфликтима на Блиском Истоку, сматра да је фактички Запад постао испоручилац оружја за терористе и лобира интересе радикалних сунита из Саудијске Арабије:

- У идеалној варијанти Саудијска Арабија би хтела да има на Блиском Истоку потпуну доминацију свог правца у исламу – сунизма. Саудијци би хтели да сведу утицај исламске мањине – шита- на минимум. Сирија није имала среће: она је псотала поље битке за утицај између сунита и шита. А пошто шите подржава Иран и либанска организација Хезболах, обе ове силе се демонизирају и од стране саудијске пропаганде, и њених савезника на Западу, Испада да су саудијски радикали нашли повољног савезника у Западу.

Није ипак јасно како се подршка сунитских фанатика, па и једноставно терориста, који се хвале канибализмом пред камерама, слаже у Европи и САД са разговорима о људским правима и демократији. Нејасно је и како оваква подршка може да послужи као реални интерс западних земаља. Између осталог, слична неслагања су почела још у време периода пдоршке косовских исламских терориста од стране НАТО-а. Између осталог, данас исти тај француски Фигаро фиксира међу стотинама бораца у Сирији мноштво оних који су дошло са Косова. Тамо је и стотина британских грађана, и до 80 белгијских исламиста, и још на десетине терориста са данским, ирским, немачким пасошима. паралелно са састанком о укидању ембарга на испоруке оружја сиријским устаницима, представници спољнополитчких ресора ЕУ намеравају да размотре питање шта да се ради са овим џихадистима када се врате кући. Тешко да ће борбено искуство у Сирији доприносити њиховом мирном животу код куће.

Фигаро такође истиче да судске власти земаља ЕУ врло тешко позивају на одговорност људе који се боре против режима које саме земље ЕУ интензивно демонизују. Не помажу у осуди џихадиста ни оптужбе које европски медији бацају на рачун Русије и Ирана, тврдећи да се Асад тобоже држи само захваљујући руском и иранском оружју. Мохамед Моранди, декан факултета за међународна истраживања у Техеранском државном универзитету, не дели овај став, указујући на пропусте америчког руководства, које је потценило популарност режима Асада.

- Екстремисти су сада у успону у свим земљама Блиског Истока. Али то се дешава због политике САД, које подржавају режиме који са своје стране плоде те исте екстремисте – у првом реду Саудијску Арабију и Катар.

Маршрута испорука оружја сиријским устаницима је позната. Новац из Катара и Саудијске Арабије иде на тржишта Турске, а одатле оружје преко границе под контролом устаника иде по читавој земљи. Постоје извори оружја и у суседном Јордану и Либану. Ево одакле, како се говорило некад, потиче опасност по мир.

Дмитриј Бабич,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба


Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА