BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Европа и Русија: постоји ли међу њима граница?

Европа и Русија: постоји ли међу њима граница?
21.05.2013. год.


На свечаном заседању поводом 20-годишњице Немачко-Руског форума у Берлину, министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров је поново скренуо пажњу међународне јавности за проблем постојања линија поделе на континенту.

Спорови о источним границама Европе нису нови. Древногрчки мислиоци би волели да их проведу по источним границама своје државе. У 20. веку, посебно после Другог светског рата, Европа је неочекивано почела да се сужава. То је постало директна последица хладног рата који се водио на њеном простору – када је Запад идентификовао Европу само са својим војно-политичким структурама на челу са НАТО-ом. На крају, како примећује познати британски публициста и писац Френк Џејкобс, читав Совјетски Савез, између осталог Виљнус, Рига и остали градови који данас улазе у састав ЕУ, били су потпуно искључени из Европе.

Јасно је да данас за сличне схеме не треба више да буде места. Тим пре што са економске тачке гледишта ЕУ и Русија су постали важни трговинско-економски парнтери. Ипак граница Европе и даље се често одређује не географски, већ геополитички, са двоструким стандардима.

Русија је још пре неколико година истакла идеју да се склопи нови споразум о европској безбедности, по којем би могле да се придруже на равноправној основи земље које нису чланице ЕУ и НАТО-а. Ипак наши партнери за сада не журе да се реално крећу у том правцу – истакао је у разговору за Глас Русије шеф одељења за европску безбедност Европског института РАН Дмитриј Данилов:

- Прошло је већ доста времена од када је била покренута идеја Споразума о европској безбеднсоти. После тога пројекат споразума је био објављен и сада би требало превести разматрање овог споразума у област политичких консултација. У тој ситуацији врло тешко би било очекивати од оних земаља које ипак у свесној перспективи желе да буду чланице НАТО-а и ЕУ превише активну подршку руских идеја док саме земље чланице ЕУ и НАТО-а не буду подржавале руске предлоге.

Одговор на питање о узроцима нових „географских открића“ Запада даје следећа формула коју је изнео аналитичар хонгконшког листа Азија Тајмс Пепе Ескобар. По његовим речима, скоро сви савремени геополитички догађаји везани су за енергетику. У пракси за Брисел то значи следеће: Европа су потрошачи руских енергената. А Русија је нешто попут колонијалних налазишта која леже ван граница европског цивилизационог простора.

Треба рећи да САД, за разулику од ЕУ, у географским питањима поступају много једноставније. По признању једног од архитеката савремене геополитике Збигњева Бжезинског, амерички војни легиони сигурно су се утврдили на западним и источним границама Евроазије. Шта више, амерички вазали и завине државе, од којих поједине теже успостављању још стабилнијих званичних веза са Вашингтоном, распростиру се по читавом Евроазијском континенту. Европљанима је показано њихово место јасно и отворено. А ЕУ се и даље забавља истискивањем Русије из Европе.

Петар Искендеров,

 



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА