BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Загонетно тестирање ракета у Кини

19.05.2013. год.


Чудни летећи објекти који су се у понедељак могли видети изнад низа делова Јужне Кине добили су објашњење: то је било лансирање кинеских ракета извршено у истраживачке сврхе. Описи ових лансирања које су дали званични кинески медији и амерички посматрачи се незнато разликују, - истиче стручњак Центра за анализу стратегија и технологија Василије Кашин.

Агенција Синхуа је пренела изјаву Академије наука КНР по којој је извршено лансирање метеоролошких ракета. То је добро познат инструмент научних истраживања који се одавно примењује у различитим земљама. Релативно јефтине и једноставне балистичке ракете, недовољно моћне да изађу у земљину орбиту, али способне да стигну до горњих слојева атмосфере, па чак и да изађу у космос, носе научну опрему. Могу се користити за истраживање атмосфере, космичког зрачења и у друге сврхе.

Кина производи и редовно лансира метеоролошке ракете, од којих је прва била ракета Т-7 (први лет 1965. године). Главни кинески космодром у изградњи Венчан на острву Хајнан започео је своју историју као база за лансирање метеоролошких ракета 1980-их година.

По кинеским подацима, 13. маја је лансирана нова ракета „Гунпен-7“произведена у ракетно-космичком концерну CASIC. По подацима астрофизичког центра Харвардског универзитета (САД) ракета је постигла висину од 10.000 км надморске висине, што је највиши суборбитални лет од 1976. године. О кинескиим метеоролошким ракетама које су раније лансиране знало се да су достизале висину од 200-300 км.

За ново лансирање је по америчким подацима, употребљена „моћна ракета“, која би потенцијално могла да носи противсателитско оружје. Међутим, по америчким проценама, нису се видели никакви знаци војних испитивања. То је могло бити научно лансирање, намењено истраживању магнетне сфере земље, као што Кинези и изјављују.

И Кинези и Американци као место лансирања ракета наводе космодром Сичан у провинцији Сечуан, који је такође представљао стартни полигон за тестирања кинеског противсателитског оружја, која су обављена протеклих година. Концерн CASIC је главни кинески произвођач балистичких ракета на чврсто гориво и одговара за програм производње и тестирања противсателитског оружја. Позната су два типа ракета-носача која се тренутно производе и које CASIC презентује на комерцијалном тржишту: КТ-1 (на бази ракете средњег домета DF-21) и КТ-2 (на бази међуконтиненталне DF-31А). По америчким публикацијама, оба система се користе и у програму за стварање кинеског противсателитског оружја.

Дакле, иако обављени научни експеримент не представља тестирање система за погађање сателита, вероватно би делимично могао бити усмерен на спровођење технологија и система насталих у оквиру војних програма. Врло је вероватно да ће САД експеримент доживети као још један од кинеских успеха у стварању система намењених вођењу ратова у космосу.



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник

Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА